NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
512redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

TAJEMNICE ZWIERZĄT - ŚMIERĆ OD STRESU

Dodano: 20.08.2015, autor: @wispawel12
kategoria: Zwierzęta,  ocena: brak,  rodzaj: Ogólnodostępny
Stres nie jest zjawiskiem towarzyszącym wyłącznie ludzkiemu rozumowi, jest związana ze światem emocjonalnym, z uczuciem lęku, który ogarnia w równym stopniu człowieka i zwierzę. Zresztą w świecie zwierząt wiele interesujących szczegółów daje się zaobserwować znacznie wyraźniej aniżeli w środowisku człowieka.
Można np. w celach naukowych, w każdej chwili doprowadzić do śmierci od stresu pszczołę miodną. Entomolodzy z kalifornijskiego uniwersytetu schwytali pszczoły, w czasie gdy odwiedzały kwiaty i zamknęli każdą oddzielnie w okrytych gazą klatkach, w których umieścili miski z miodem. W takiej sytuacji żadna ze pszczół – zbieraczek nawet nie próbowała skosztować ulubionego przysmaku. Pszczoły brzęczały, kręciły się w kółko jak oszalałe, a po dwóch godzinach już nie żyły.
Szczegółowe badania wykazały, że w niewoli do krwi pszczół przenikają hormony stresowe. Wprowadzają one owada w panikę, jak gdyby ogromnej tęsknoty za domem. Właściwie jest to sytuacja pożyteczna, ponieważ hormony te w najwyższym stopniu mobilizuje wszystkie rezerwowe siły zwierzęcia i powodują koncentrację wszystkich jego zmysłów w jednym określonym celu, a jest nim powrót do ula. Skrajny stres ma uchronić pszczołę od samotnego zgonu na obcym terenie. Jeżeli się to nie uda w ciągu dwóch godzin, stres, któremu pierwotnie przyroda wyznaczyła rolę zbawcy, zamienił się w mordercę.
Między tymi dwiema krańcowymi sytuacjami zaobserwowano bardzo wiele rozmaitych wariantów. Naukowcy ze szpitala w Nowym Jorku wprowadzili w stan silnego stresu myszy domowe, pokazując im raz po raz w krótkich odstępach czasu kota.
Natomiast myszy się rozchorowały, a w ich przewodach pokarmowych pojawiły się tasiemce. Ustawiczne przerażenie pozbawiło je odporności potrzebnej do zwalczania pasożytów. W podobnych warunkach szczury zapadały na choroby nowotworowe.
Jednak stres zadaje śmiertelny cios nie tylko w związku z powyższymi zdarzeniami. Stres pojawia się także w sytuacji wręcz odwrotnej, a mianowicie w reakcji na przegęszczenie, gdy nazbyt wielka liczba osobników nieuchronnie musi razem przebywać w jednym miejscu.
Lęk o byt stopniowo rozbudza stres, a potem nagle niszczy wszystkie hamulce agresji i żądzy mordu, hamulce, które normalnie nie dopuszczają do tego, aby członkowi, np. tego samego stada wzajemnie się zabijali.
Szaleńczo na stres reagują też lemingi. Znane są wydarzenia w licznych stadach tych zwierząt z rodziny norników, które najpierw rozmnażają się bez opamiętania, a następnie ogarnięte masowym szaleństwem pędzą na oślep przed siebie i – o ile dotrą do brzegu – wskakują do wody mórz arktycznych, gdzie wszystkie toną.
Naukowcy zaobserwowali taki exodus w północnej Norwegii nad Narvikiem. Olbrzymie ilości tych zwierząt spływały po zboczu górskim wprost na małe miasteczko Fauske położone nad fiordem Salt. Fala tych zwierząt zalała wszystkie ulice, podwórka i ogrody a ludzie musieli chronić suę w domu. Lemingi, pojedynczo bardzo łagodne i lękliwe, w masie zamieniły się w dzikie bestie. Atakowały wszystko, co stawało im na drodze: psy, koty, konie, samochody. Wgryzały się w laski, którymi ludzie w nie uderzali.
Gdy już przebiegły przez miasto, szerokim frontem natarły na przejazd kolejowy, akurat w chwili kiedy nadjeżdżał pociąg. W ciągu kilku sekund całe tory były pokryte krwawą, drgającą, przeraźliwie piszczącą masą ciał. Nie przeszkodziło to następnym nadbiegającym zwierzętom w dalszym natarciu, po trupach współplemieńców i pod jadącym pociągiem.
Dwadzieścia minut później czoło armii dotarło do brzegów fiordu. Tutaj natychmiast nastąpiło spiętrzenie, zwierzęta stłoczone w kilku warstwach biły się, deptały i kąsały, każde z każdym, aż wreszcie pierwsze skoczyły do wody a potem wszystkie poszły w ślad za nimi w dzikiej zbiorowej psychozie.
Ponieważ fiord w tym miejscu ma tylko 1500 metrów szerokości, większość lemingów przepłynąwszy tą przestrzeń wylądowała na przeciwległym wybrzeżu. A tam szaleństwo całkowicie ustąpiło. Zwierzęta pospieszyły na wzgórza, rozproszyły się po zboczach i zasiedliły terytorium, na jakim od wielu już lat nie było ani jednego leminga.
Mało jest zwierząt na świecie, które mają tylu wrogów, co lemingi. To jest właściwie przyczyna, dla której przyroda coś wobec tych zwierząt przedsięwzięła, coś, co w pierwszej chwili wydaje się nam ludziom, bez sensu.
Podczas gdy większość innych zwierząt, podobnie jak człowiek tym hormonom, które wywołują w organizmie stres może przeciwdziałać hormonami powodującymi uspokojenie, a tym samym przynieść ulgę w sytuacjach nerwowych napięć, nadnercze lemingów jest prawie całkowicie pozbawione tej ochrony przed stresem.
Lemingi są nadwrażliwe. Ale dlaczego?
Skoro mają tak wielu wrogów, muszą rodzic się w dużych ilościach. Jeżeli więc, na przykład, co trzy lub cztery lata następuje przegęszczenie, musi istnieć coś, co zmusza miliony populacji tych zwierząt do emigracji, na nowe ziemie. Tym czymś jest stres społeczny. W zagęszczeniu zwierzęta tak na siebie działają, że stres uaktywnia wewnętrzny pęd do ruchu i ucieczki. Bezsens polega tylko na tym, że wszystkie zwierzęta uciekają jednocześnie, w tym samym kierunku i że powstaje prawdziwa, zbiorowa psychoza,
Towarzyszy temu wewnętrzny przymus nieustannej gonitwy prosto przed siebie w raz obranym kierunku, bez względu na okoliczności. Jeżeli więc leming przypadkowo dotrze do brzegu morza arktycznego, to nawet taka granica nie hamuje krótkowzroczności zwierząt i wszystkie giną.
GALERIA

 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
0
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły