NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Magiczna sztuka epoki lodowcowej

Dodano: 10.09.2015, autor: @wispawel12
kategoria: Kultura i sztuka,  ocena: brak,  rodzaj: Ogólnodostępny
Szarżujące nosorożce, konie z rozwiniętymi grzywami, prażubry, lwy i stado długorogich turów czynią z sześciometrowej Plafonu Koni arcydzieło wnikliwej obserwacji i mistrzostwa wykonania. Prawie dwukrotnie starsze od malowideł w sławnych jaskiniach w Lascaux i Altamirze, wizerunki z Jaskini Chauveta należą do najstarszych z dotychczas odkrytych.
W wapiennych urwiskach ciągnących się wzdłuż wąwozu rzeki Ardeche we Francji odkryto w roku 1994 przestrzenne sale pełne malowideł, rytów i rysunków powstałych około 35000 lat temu. Wiek i złożoność tych wizerunków radykalnie podważa koncepcje dotyczące początków sztuki. Ogółem w Jaskini Chauveta naliczono 420 postaci zwierzęcych kilkunastu gatunków, Jest wśród nich rysunek lwa jaskiniowego – wymarłego gatunku bez grzywy – który wydaje się obwąchiwać zad szczerzącego zęby pobratymca.
Pont d’Arc (Kamienny Most) spina brzegi rzeki Ardeche od co najmniej pół miliona lat. Olbrzymie wapienne zwierzę na straży doliny wydaje się wzmacniać mityczną aurę tego miejsca.. Od końca XIX wieku natrafiono tu na ponad 20 zdobionych malowidłami jaskiń. Jednak w porównaniu z liczącymi 20 tysięcy lat malowidłami z Lascaux czy sztuką z hiszpańskiej Altamiry sprzed 17 tysięcy lat media niewiele uwagi poświęcały sztuce z doliny Ardeche – aż do odkrycia w 1994 roku Jaskini Chauveta.
Pierwsze zdjęcia zafascynowały specjalistów i szeroką publiczność. Przez dziesiątki lat uczeni snuli teorie, że postęp sztuki przebiegał powolnymi etapami, od prymitywnych wydrapanych szkiców do żywych, naturalistycznych przedstawień. Subtelne cieniowanie, przemyślne wykorzystanie perspektywy i eleganckie linie arcydzieł z Jaskini Chauveta zasługują na miejsce u szczytu owego postępu. Lecz oto pojawiły się wyniki datowane węglem promieniotwórczym i badacze osłupieli. Mniej więcej dwukrotnie starsze od sławniejszych jaskiń, malowidła z groty Chauveta nie reprezentowały kulminacji prehistorycznej sztuki, lecz jej najwcześniejsze znane początki.
Już w kilka tysięcy lat po dotarciu do Europy anatomicznie współczesnych ludzi malarstwo jaskiniowe osiągnęło już poziom kunsztu dorównujący wszelkim późniejszym dziełom. Jak dotąd dysponujemy 30 datownikami radiowęglowymi, więcej niż w przypadku jakiegokolwiek innego stanowiska sztuki naskalnej. Okazuje się, że ludzie odwiedzali jaskinię około 35 tysięcy lat temu; 17 bezpośrednio datowanym dzieł powstało właśnie wtedy. Druga fala gości nawiedziła jaskinię około 6 tysięcy lat później, nie wiadomo jednak, czy tylko po to, by oglądać, czy też tworzyć.
Francuskie ministerstwo kultury zorganizowało badanie jaskini przez zespół specjalistów, po raz pierwszy w zakresie sztuki naskalnej. Potrzebne było dwa i pół miliona dolarów, by poszerzyć wejście, zainstalować system ochrony i przygotować stanowisko badacza bez naruszenie delikatnej równowagi jaskiniowego środowiska.
Badania prowadzone były przez 12 osób a dotyczyły sztuki na ścianach oraz ludzkich i zwierzęcych śladów na podłożu. Wspomagane były przez specjalistów od datowania, analizy barwników, zachowań zwierząt i przedstawicieli innych dyscyplin. Korzystano również ze wsparcia specjalistów od sztuki naskalnej z dziesięciu innych krajów.
Wyniki badań mówią jednoznacznie, że ludzie nigdy nie mieszkali w Jaskini Chauveta – przychodzili tylko doświadczyć wspaniałości tego podziemnego sanktuarium. Kiedy oberwała się część urwiska, skały zablokowały dostęp do jaskini, zachowując ukryte wewnątrz arcydzieła.
GALERIA

 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
0
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły