NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Hadusag- kraina hajduków

Dodano: 25.09.2015, autor: Jakub Jakubowicz
kategoria: Turystyka i podróże,  ocena: brak,  rodzaj: Ogólnodostępny
Droga wije się w dół serpentynami wśród zalesionych zboczy Gór Bukowych, nagle krajobraz zmienia się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Za oknem pojawia się rozległa równina- Wielka Nizina Węgierska. Omijam wiodącą do Budapesztu drogę szybkiego ruchu i kieruję się na wschód, ku krainie Hadusag.
Przekraczam Cisę, która meandruje w dolinach, rozlewając się w starorzecza i mokradła. Jeszcze do niedawna krajobraz Wielkiej Niziny Węgierskiej tworzyły rozległe pastwiska, nadające jej niezwykłego charakteru. Do połowy XX wieku ludność miejscowa zajmowała się pasterstwem. Niestety nowoczesna gospodarka rolna doprowadziła do zmniejszenia powierzchni pastwisk o 12%.
Żyzne czarnoziemy dawnego pogranicza węgiersko- osmańskiego były narażone na stałe niebezpieczeństwo. Aby zabezpieczyć granice Siedmiogrodu, książę Stefan Bocskai zezwolił w 1606 roku 700 zasłużonym hajdukom na osiedlenie się w spustoszonym przez Tatarów Szoboszlo. Tak zaczęło się osadnictwo hajduckie, do których z czasem dołączyli zbiegli chłopi pańszczyźniani i bezrolni.
Hajducy, którzy dali swą nazwę wielu miastom i wsiom, oraz całemu regionowi, byli żołnierzami, zawsze gotowymi porzucić spokojne życie rolnika i pasterza, by bronić swoich domów. W Hajduboszrmeny, na północ od Debreczyna można zobaczyć typową hajducką fortecę: parę starych domów, ustawionych w regularny okrąg, otoczone murem obronnym.
Na południe od Debreczyna leży popularna uzdrowisko, Hajduszoboszlo. Zanim 26 października 1925 roku, geolog Ferenc Pavai Vajna odkrył źródła borowinowe, Hajduszoboszlo było sennym miasteczkiem o charakterze rolniczym. W niedługim czasie "gorące złoto" stało się źródłem bogactwa jego mieszkańców. Unikalny skład wody borowinowej pozwala leczyć liczne dolegliwości i schorzenia.
Przez cały sezon, od maja do września można korzystać z dużego kompleksu kąpieliskowego; na 30-tu hektarach parku kąpieliskowego zmieściło się wiele różnorodnych atrakcji. Spacer alejkami pomaga docenić urok owego zakątka, gdzie wśród zieleni i klombów kolorowych kwiatów, wtapia się kobiecy posąg. Wszystkie drogi prowadzą do głównego kompleksu, mieszczącego 11 basenów, spośród których sporym zainteresowaniem cieszą się baseny ze sztucznymi falami, bąbelkami, pływacki. Dookoła nich i w brunatnej wodzie tłoczą się miłośnicy opalania i kąpieli.
Tuż obok leży spory staw. Niedaleko dostrzegam parę zatopionych wśród zieleni posągów na wyspie nudystów. Gdy obracam spojrzenie na prawo, uwagę moich oczu przykuwają pobliskie zarysy Aquaparku. Stanowi on niepowtarzalne, utrzymane na europejskim poziomie miejsce wodnej rozrywki, gdzie można odetchnąć nadmorskim klimatem.
Lecz na kąpielisko uzdrowiskowe warto zajrzeć nie tylko dla wodnego wypoczynku. Od wielu lat rytm sezonowy kąpieliska wyznaczają organizowane tam imprezy: pokazy mody, bale na basenie, wybory miss plaży.
Z kąpieliskiem sąsiaduje ciekawy park uzdrowiskowy. Pośród zieleni znalazło swoje miejsce popiersie Ferenca Pavaia Vajny, ojca uzdrowiska. Na prawo od wejścia na kąpielisko przykuwa wzrok osobliwa budowla- dzieło architekta Zoltana Raczy, zwane " Dzwonnicą". Swoją nazwę zawdzięcza umieszczonym wewnątrz dzwonom. Niezwykłości owej budowli dopełniają sztuczne potoki, jeziorko i skalny ogródek, inspirowany historyczną i legendarną przeszłością Węgier.
Warto przyjechać tu dla podreperowania zdrowia.

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
0
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły