NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
514redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Wytwarzanie dodatnich cech osobowości

Dodano: 23.01.2016, autor: Paweł Wiśniewski
kategoria: Zdrowie i Medycyna,  ocena: 3,  rodzaj: Ogólnodostępny
Praca nad wytwarzaniem dodatnich cech osobowości ma za zadanie stwarzać sylwetkę zdyscyplinowanego człowieka, tym samym już odpornego na działania różnych stresów.
Wskazania, tzn. nakazy i zakazy jogi w tym względzie nie odbiegają od ogólnie przyjętych etycznych norm postępowania, z tym jednak, że w jodze eksponuje się bardzo ich znaczenie fizjologiczne, które dostrzega i tak podkreśla współczesna pedagogika i psychosomatyka.
Z cech psychicznych, o które szczególnie zabiega joga w swym systemie, należy wymienić stan zdyscyplinowania, przejawiający się między innymi dyscypliną seksualną i zadowoleniem się istniejącymi okolicznościami życiowymi. To ostatnie nie wyklucza oczywiście uczciwego dążenia do polepszenia sobie bytu i angażowania w tym energii, która przecież wzrasta z praktykowaniem systemu (łącznie z nakazowymi ćwiczeniami fizycznymi i psychicznymi). Przez zadowolenie się istniejącymi okolicznościami życia należy rozumieć akceptację sytuacji, w jakiej nasza osobowość znalazła się. We współczesnej psychoterapii jest to fundamentem zdrowia psychicznego, a więc zrównoważenia i pogody wewnętrznej. Ciekawą jest rzeczą, że starożytna klasyczna joga podkreślając znaczenie najwyższej osobowości i społecznej dyscypliny wskazywała na szczególne znaczenie ascezy, która jednak zawsze uważała tylko za czynnik zdrowotwórczy i usprawniający, a więc nie szkodzący pod żadnym względem zdrowiu psychicznemu czy fizycznemu. Na temat tak podjętej ascezy istnieje wiele nieporozumień. Ma nią być wyższa forma dyscypliny wewnętrznej, mogąca mieć zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Mówi się przecież o ascezie sportowej czy wojskowej, która wprawdzie wymaga większych wyrzeczeń i samozaparcia, ale w ostatecznym rezultacie kształtuje wybitne jednostki, zdyscyplinowane wewnętrznie, społecznie, o silnej woli, odwadze i charakterze. W sumie tak podjęta asceza kształtować powinna ludzi w pełni wartościowych, a więc i dostosowanych społecznie. Wpływ na zdrowie psychofizyczne braku zdyscyplinowania jest prawdą zbyt oczywistą, by się nad tym szerzej rozwodzić. Powszechnie wiadomo, jak zgubne skutki powodują przerosty ambicji, zwłaszcza u niezdyscyplinowanych ludzi. Stąd w systemie jogi i ćwiczeń relaksowo – koncentrujących tak wielką wagę trzeba przywiązywać do zrównoważenia i zdyscyplinowania ćwiczących. Tylko takie kompleksowe podejście do zagadnienia może wytworzyć w ramach stosowanego systemu jednostka w pełno zdrowa psychicznie i fizycznie.
Joga uważana jest przez wielu znawców za najpełniejszy system pedagogiczny świata, najlepiej technicznie i integralnie opracowany, będący jakbyśmy to dzisiaj powiedzieli – w pełni pedagogiką integralną. Akceptuje bowiem w ściśle zaplanowany i wypróbowany sposób pracę nad psychiką, emocjami, intelektem (w sensie opanowywania, sterowania i rozwijanie myśli, intencji i przekonań) oraz nad stanem somatycznym człowieka. Ta dwutorowość działania, t.j. na psychikę i na stan somatyczny, jest tu jednak bardzo przemyślnie powiązana, dają przez to wyjątkowe rezultaty tak w sferze tworzenia sylwetki osobowości, zdrowia psychicznego, jak i zdrowia fizycznego, w najpełniejszym tego słowa znaczeniu. Myśliciele indyjscy zawsze wskazywali i wykazywali praktycznie, że przez stosowanie szczególnej dyscypliny ciała i psychiki oraz swoistych przez nich wypracowanych ćwiczeń można osiągnąć wiele nowych właściwości fizycznych, psychicznych i umysłowych. Praktyki jogi mają wieść do zwiększenia żywotności, przedłużenia młodości i życia, do rozwijania pełnej harmonii osobowości ludzkiej.
Z cech osobowości, które należy kształcić, system jogi podkreśla znaczenie utrzymywania dystansu emocjonalnego do różnych okoliczności życia, przedmiotów i środowiska. Opracowanie tego według jogi jednego z głównych „destruktywnych stanów psychicznych „ należy rozumieć jako uzyskiwanie stanu zrównoważenia wewnętrznego, a nie alienację ze środowiska. Cecha ta odgrywa dużą rolę w tworzeniu się silnej osobowości, odpornej na różne niekorzystne wydarzenia życiowe, z drugiej strony wyrabia potrzebę wyższych doznań etycznych i estetycznych. Wszystkie systemy etyczne podkreślają, że zbytnie przywiązywanie się do przedmiotów i okoliczności nie daje nigdy człowiekowi pełnej niezależności, swobody działania i wyboru.
Zastosowanie odpowiedniej postawy psychicznej, społecznej i indywidualnej dyscypliny pomaga w rozwinięciu właściwej struktury organizmu. Jest to podstawą oddziaływania różnych zalecanych przez jogę ćwiczeń fizycznych i psychicznych, te zaś z kolei owocnie przyczyniają się do pogłębienia wartościowych cech charakteru, nad którym pracuje psychicznie ćwiczący.
GALERIA

 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
3
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły