NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Linux

Dodano: 25.01.2016, autor: @filoloszka86
kategoria: Komputery, Informatyka,  ocena: 3,  rodzaj: Ogólnodostępny
System operacyjny Linux to obecnie jeden z wielu systemów operacyjnych powszechnie dostępnych na rynku informatycznym. Został stworzony w 1991 roku przez Torvalsda Linusa, który umieścił jądro systemu na serwerze i tym samym udostępnił je za darmo wszystkim użytkownikom na całym świecie. Wkrótce potem zaczęli się nim interesować programiści oraz informatycy z całego świata, a tym samym ulepszać go, tworzyć różnego rodzaju aplikacje i kolejne kompilacje tegoż systemu. Stworzono również duże ilości różnych dystrybucji i mini–dystrybucji, takich jak: Mandriva Linux, Aurox Linux, Fedora Core Linux, Suse Linux, Slackware Linux oraz Ubuntu Linux. W chwili obecnej system Linux to funkcjonalny, wielozadaniowy, wieloużytkowy, 32-bitowy system operacyjny typu Unix. Rozpowszechnia się go głównie w Internecie i czasopismach komputerowych wraz z kodem źródłowym dostępnym na licencji GNU PL.
System operacyjny Linux wykorzystywany jest głównie do tworzenia systemów operacyjnych serwerów, systemów osadzonych, dekoderów telewizji satelitarnej i naziemnej oraz w niektórych odtwarzaczach DVD i tunerach DVB i nawigacji GPS, ale nie tylko. Korzysta z niego również wiele instytucji oraz organizacji, m.in. wojsko, kontrwywiad, banki i instytucje finansowe, studia filmowe DreamWorks, Pixar, a także firmy zajmujące się produkcją aparatury medycznej.
Jak każdy system operacyjny, Linux posiada wady i zalety. Do najważniejszych minusów należy zaliczyć m.in. kłopoty ze sterownikami (producenci rzadko je dostarczają), niedziałające gry, kłopoty z instancją systemu na laptopach oraz instalacje oprogramowania (system nie posiada kreatorów instalacji). Na szczęście jednak system Linux posiada również wiele zalet – najważniejsze z nich to te, że jest on w pełni darmowy, bezpieczny, posiada solidny serwer oraz niskie wymagania sprzętowe. Można go również stosować jako doskonałe narzędzie biurowe (zawiera pakiet biurowy OpenOfiice) oraz urządzenie do pracy w sieci (strony internetowe, odbieranie i wysyłanie poczty, pobieranie plików itp.).
Warto również wspomnieć, że maskotką i nieoficjalnym logo systemu operacyjnego Linux jest uśmiechnięty pingwin Tux.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Li nux
http://www.masterdoker.republika .pl/text/linux.htm

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
3
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły