NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
512redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Prawda jest tylko jedna.

Dodano: 25.01.2016, autor: @filoloszka86
kategoria: Zakupy,  ocena: 4,  rodzaj: Ogólnodostępny
"Jeśli chcemy, by ludzie mówili prawdę, przede wszystkim nauczmy się jej słuchać."

/Samuel Johnson/

Jeśli chcemy, by ludzie mówili prawdę... A nie mówią? Mówią, tylko nie tak jak trzeba albo nie tak jak tego się od nich oczekuje. Dlaczego? Ano dlatego, że prawda boli, że prawda bywa okrutna, że nie ma w niej miejsca na obronę lub chociaż cień wyobraźni. I nie, to nie jest tak, że wszyscy muszą kłamać zawsze i wszędzie, że nie ma wokół nas ludzi prawych i uczciwych od A do Z. Oni są, żyją. Tyle że żyją w ukryciu, boją się lub najzwyczajniej w świecie są zastraszani, poniżani, niedoceniani, muszą wybierać między dobrem firmy a własną dumą, między dobrym wizerunkiem firmy, a własnym poczuciem moralności, godności, kosztem czystego sumienia. I choć czasami kłamstwo jest lepsze od prawdy, to jednak właśnie kłamstwo ma krótkie nogi, a prawda zawsze jest silna, mądra i zawsze nas wyzwoli. Ale stanie się to dopiero wtedy, kiedy sami zaczniemy mówić prawdę i dążyć do tej prawdy, może nie za wszelką cenę, ale jednak, uparcie i odważnie.

...przede wszystkim nauczmy się jej słuchać. Zanim podjęłam pracę w sklepie, zawsze sądziłam, że czasami trzeba skłamać dla dobra firmy albo dla dobra własnego interesu, dla własnej ochrony itp. Czyli mówić inaczej, ale myśleć i widzieć też inaczej. I do pewnego momentu wszystko było dobrze, robiłam swoje, mówiłam co trzeba i kiedy trzeba. Pewnego dnia jednak coś nagle zaczęło się psuć, zarówno wśród klientów, jak i wśród personelu. Ludziom ślepo wpatrzonym w te wszystkie programy typu "Kuchenne rewolucje", "Master Chef", "Top Chef", "Hell's Kitchen" po prostu odbiło. Chcą by mówiono im prawdę, ale tłumaczeń już nie słuchają; chcą, aby ich traktować poważnie i z czcią niczym królów, a sami robią dokładnie na odwrót, bez zwykłego "przepraszam"... A pracownicy? Cóż, nie mają wtedy lekko, zwłaszcza, kiedy muszą świecić oczami za szefową, która zrobiła coś źle i gdzieś poszła - a najgorsze jest to, że wtedy nawet ona nie chce ani słuchać prawdy ani nawet o niej głośno powiedzieć. Szkoda, bo przez to tylko niszczy samą siebie. Siebie i swój wizerunek.

Jeśli chcemy, by ludzie mówili prawdę, przede wszystkim nauczmy się jej słuchać. Wniosek? Ludzie nie umieją już słuchać ani siebie ani siebie nawzajem. Nie słuchają prawdy, choć sami tego chcą i o nią zabiegają. A co za tym idzie sami nie mówią prawdy, bo nie wiedzą nawet, że najpierw trzeba wysłuchać, a potem dopiero mieć pretensje czy zażalenia na kogoś, no coś. Powtarzam jeszcze raz: nie wszyscy i nie w każdej sprawie, ale jednak to jest prawda. I tylko taka prawda nas wyzwoli.

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
4
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły