NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Upadaj i zwyciężaj!

Dodano: 25.01.2016, autor: @filoloszka86
kategoria: Porady,  ocena: 3,  rodzaj: Ogólnodostępny
"Jeśli nie chcesz mieć swojego udziału w klęskach, nie będziesz go miał również w zwycięstwach."

/Antoine de Saint - Exupery/

Jeśli nie chcesz mieć swojego udziału w klęskach... Upadać jest rzeczą ludzką, to wszyscy wiemy; ale nie każdy przypomina sobie o tym w chwili upadku; każdy najpierw myśli o tym, że ten upadek go boli, zastanawia się, czemu jemu się to przytrafiło, uważa, iż celowo tak się stało, coś lub ktoś zrobił mu na złość i nastąpiła klęska zamiast triumfu. Dopiero gdy pierwszy ból zelżeje, gdy negatywne emocje miną, a człowiek uspokoi się bądź zostanie pocieszony przez innych, dopiero wtedy przychodzi analiza, zrozumienie problemu, samoświadomość, co było źle, a co dobrze, aż wreszcie następuje chwila ulgi, wyciszenia i spokoju. Życie to nieustanne wzloty i upadki, zwycięstwa i klęski, chwile radości i smutku, a także te dni, kiedy masz wysoką efektywność, mnóstwo energii oraz zapału do realizacji siebie, własnych celów, marzeń, pragnień. A po nich następują te dni, w których nic Ci się nie chce, nic nie wychodzi albo po prostu nie wiesz, co robisz i po co to robisz - to jest normalne, to się zdarza. Nie bój się mieć udziału we własnych klęskach, nie unikaj konsekwencji, nie myśl wtedy, że to tylko Ty upadasz, a inni wciąż prą do przodu, są szczęśliwi, spełnieni. Nieprawda. Wszyscy czasami upadamy, zdarza się to nawet najlepszym, tyle, że nie każdy potrafi przyznać się - zwłaszcza sam przed sobą - do tego, iż upadł, poniósł klęskę i wini za to wszystkich dookoła, ale nie siebie. Nikt nie jest idealny, niezniszczalny - i nigdy nie będzie.

...nie będziesz miał go również w zwycięstwach. Czyli: aby się podnieść, najpierw trzeba upaść. Każda klęska to pewien rodzaj upadku, a zwycięstwo to wstawanie z kolan, wyprostowanie sylwetki i ponowne wejście na ścieżkę zwaną życie. A tak poza tym, czym byłoby zwycięstwo bez tej porażki? Nie można przecież wciąż wygrywać, stale mieć sukcesy albo nastawiać się na to, że sukces ten przyjdzie łatwo, szybko i przyjemnie, przy jak najmniejszym wkładzie z naszej strony. Nie o to chodzi w życiu, nie na tym polega zwycięstwo. Każda klęska zawiera w sobie ukryty komunikat: "stop! źle robisz! zastanów się, przemyśl, zrób analizę", a zwycięstwo z kolei mówi: "brawo! tak trzymaj! to dobra metoda, lepsza od poprzedniej, idź dalej". To taki jakby bilans zysków i strat, analiza własnych zalet/możliwości i wad/ograniczeń, obok których nie można przejść obojętnie oraz bez których nie osiągnie się zamierzonego przez nas celu. Wiadomo, zwycięstwo zawsze cieszy, ale zapewniam Was - znam to z autopsji - że im większa klęska przed nim nastąpiła, tym bardziej i lepiej ono smakuje, bardziej się je docenia, bardziej ubogaca człowieka oraz jego życie. Jeśli student oblał trudny egzamin, poniósł klęskę, ale w chwili, gdy spróbował jeszcze raz i zdał z dużo wyższym wynikiem, niż sam przypuszczał, wówczas wygrał podwójnie: zaliczył rok i pokonał własne ograniczenia, które nie pozwoliły mu zdać za pierwszym razem. Tak to działa. Zawsze i wszędzie.

Jeśli nie chcesz mieć swojego udziału w klęskach, nie będziesz go miał również w zwycięstwach. Życie to ciągłe wzloty i upadki, zwycięstwa i klęski. Kto myśli, że jest inaczej (a znam takich, wierzcie mi lub nie), z góry skazany jest na porażkę - będzie ponosił klęski tak długo, dopóki nie zrozumie, iż porażki są po coś, a nie za karę, mają pomóc stać się lepszym człowiekiem, a nie pustą lalą, czy też wegetującą rośliną. Po prostu. Life is brutal.

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
3
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły