NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Poznawaj świat i nie miej wątpliwości.

Dodano: 25.01.2016, autor: @filoloszka86
kategoria: Nauka i edukacja,  ocena: 3,  rodzaj: Ogólnodostępny
"Należy wierzyć jedynie temu, cośmy doskonale poznali i w co nie można wątpić."

/Kartezjusz/

Na leży wierzyć jedynie temu, cośmy doskonale poznali... Wiara. Wiara czyni cuda. Podobno. Ja już dawno przestałam wierzyć w ten sposób. Wierzę natomiast w tzw. metodę prób i błędów, czyli: jak czegoś nie spróbujesz, nie doświadczysz, nie sprawdzisz na wszelkie możliwe sposoby, to nigdy się nie przekonasz, czy Ci to pasuje czy nie, czy to jest dokładnie to, czego szukałeś i chciałeś, czy też nie. Nie czarujmy się - nikt za nas niczego nie zrobi, a już tym bardziej nie odpowie za nas na pytania typu: jak żyć? czym żyć? co chcę robić w życiu? czym się kierować - sercem czy rozumem? A jak już poznamy, jak już wreszcie znajdziemy odpowiedzi na te dziwne i niełatwe pytania, to wtedy... Wtedy dopiero można uwierzyć w siebie, wtedy dopiero można coś zmienić, wtedy dopiero można iść naprzód, o jeden krok naprzód, stale do przodu, nie oglądać się za siebie i za nikim tylko przed siebie, prosto przed siebie i dla siebie samego. Dopiero wtedy. Prędzej nie. Po co bowiem iść do przodu, ale ze strachem w sercu i z lękiem przed światem, a nierzadko i przed samym sobą? Należy wierzyć jedynie temu, cośmy doskonale poznali, czyli poznać realia świata, do którego chcemy wejść albo do którego już weszliśmy i na zasadzie własnych obserwacji, wniosków, rozmów z współpracownikami lub ludźmi związanymi z tą branżą uwierzyć temu, co zobaczyliśmy na własne oczy i co zobaczyliśmy my sami, bez lukrowania i owijania w bawełnę.

...i w co nie można zwątpić. Sama po sobie wiem, że wszelkie wątpliwości, niepewności i pytania kończą się dokładnie w tym momencie, kiedy wchodzisz ten świat. Nieważne, czy jest to miejsce pracy, czy miejsce, które odwiedzasz przypadkiem, raz na jakiś czas albo po prostu jesteś w nim tylko gościem. Jeśli nie masz wątpliwości, wtedy możesz wszystko; jeśli nie wątpisz w to, co robisz, wtedy jesteś kimś; jeśli nie masz wątpliwości, wtedy już sam wiesz kim jesteś i po co tu jesteś. Brak wątpliwości może równać się tylko z pewnością siebie, świadomością, iż to, co robisz jest słuszne dla Ciebie oraz ludzi, którzy w tym świecie Cię otaczają. Nie można bowiem zwątpić w coś, co jest nam już znane na tyle dobrze, aby móc samemu, bez pomocy innych i ich opinii, dokonać jego oceny, oceny otaczającej mnie rzeczywistości i ludzi w niej żyjących. W końcu każdy z nas dostał od Boga i losu rozum oraz zdolność samodzielnego, logicznego myślenia, więc dlaczego z tego nie skorzystać? Swego czasu zdążyłam już poznać takich, którzy rozumu najwidoczniej po prostu nie mają albo nie wiedzą, że zamiast paplać, co im ślina na język przyniesie, trzeba najpierw pomyśleć, a potem dopiero działać, ewentualnie mówić. Nie dajmy się zwariować, szkoda na to życia.

Należy wierzyć jedynie temu, cośmy doskonale poznali i w co nie można wątpić. Jak widać, wiara i rozum w tym przypadku idą ze sobą w parze. Aczkolwiek coraz częściej mam wrażenie, że jednak rozum jest o wiele, wiele bardziej silniejszy niż wiara. I skuteczniejszy. Wiara jedynie ma nas ochraniać przed złymi wyborami i złymi ludźmi, którzy mogą nas sprowadzić na manowce. Mogą, choć nie muszą. Nie należy im jednak za bardzo ufać ani wierzyć w to, co mówią, zwłaszcza wtedy, kiedy to jest sprzeczne z naszymi poglądami albo ich wypowiedzi mogą niekorzystnie wpłynąć na wizerunek firmy. Ot, co!

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
3
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły