NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
513redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Inteligencja emocjonalna

Dodano: 30.01.2016, autor: @Esencja
kategoria: Informacje / Ciekawostki,  ocena: 3,  rodzaj: Ogólnodostępny
Zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego czasem ktoś inteligentny, oczytany, z dużą wiedzą, ponosi porażki w życiu? Dlaczego jest tak, że będąc doskonale przygotowanym merytorycznie do jakiegoś zagadnienia nie można osiągnąć sukcesu na miarę swoich oczekiwań? Czyżby oczekiwania były zbyt wysokie? A może to splot nieszczęśliwych zbiegów okoliczności?
Na pewno odpowiedź na to pytanie jest złożona i nie można jednoznacznie określić źródeł powstawania takich czy innych sytuacji życiowych.
Ale. Jest pewna rzecz, która może rzucić nieco światła na nasze rozważania. Jest nią inteligencja emocjonalna.
Jak wynika z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych na grupie absolwentów Harvardu, inteligencja emocjonalna okazała się czynnikiem o wiele bardziej predysponującym do osiągnięcia sukcesu niż intelekt, wiedza, umiejętności - czyli popularne IQ.
Czym zatem jest inteligencja emocjonalna (EQ)? Jest to zespół cech, na które składają się m.in. zdolność do odczuwania, rozumienia i kontrolowania emocji własnych i innych ludzi, zdolność oceny własnych możliwości, umiejętność współpracy, wpływania, motywowania, zdolność łagodzenia konfliktów, asertywność i wiele innnych cech osobowościowych o znaczeniu - nazwijmy to - społecznym.
Dlaczego to takie ważne? Ponieważ każdy człowiek to istota społeczna. Nie jesteśmy rozbitkami na bezludnej wyspie (no, chyba, że ktoś sobie takie życie wybierze - dobrowolnie lub jest na nie skazany, np. przez jakiś rodzaj niepełnosprawności).
Choć nie do końca tak jest. To, czy ktoś jest w pełni sprawny czy nie - nie ma decydującego znaczenia. Jeżeli posiada wysokie EQ potrafi wspaniale funkcjonować w społeczeństwie, osiągać sukcesy na swoją miarę, pomimo niesprzyjających okoliczności. Z drugiej strony ktoś z niskim EQ posiadając doskonałe możliwości gubi wszystko gdzieś po drodze, ludzie nie sprzyjają mu. Każdy projekt, choćby najdoskonalszy, można uniemożliwić, jeżeli ludzie nie będą mieć pewności, że warto w nim uczestniczyć - razem z tobą. A o tym już decydują nie tylko twoje kompetencje, ale też - a może przede wszystkim - umiejętność współpracy z innymi.

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
3
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły