NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
512redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Środki zabezpieczenia wierzytelności

Dodano: 19.07.2016, autor: @Aliii
kategoria: Prawo,  ocena: brak,  rodzaj: Ogólnodostępny
Zależnie od tego, jak duże ma być zobowiązanie, do wyboru mamy kilka opcji zabezpieczenia wierzytelności. Najczęstszymi są: ustanowienie hipoteki, wystawienie weksla, poddanie się egzekucji, poręczenie przez inne osoby, czy też przewłaszczenie przedmiotów.

Jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia, jest wystawienie przez dłużnika weksla własnego. Jest on zobowiązaniem (nieco abstrakcyjnym) i umożliwia jego realizację, niezależnie od podstawy prawnej (nawet wtedy, gdy jej nie ma).

Do 1-ego stycznia 2007 roku funkcjonowały urzędowe blankiety wekslowe, jednakże w tym dniu zniesiono obowiązek uiszczania od nich opłat skarbowych.

Aby dokument został uznany za weksel, musi spełnić kilka warunków. Muszą znajdować się na nim: nazwa „weksel”, przyrzeczenie wpłaty określonej sumy, termin płatności i jego miejsce, dane osoby, na której nakaz ma zostać dokonana wpłata, data i miejsce wystawienia dokumentu, podpis osoby go wystawiającego. Poręczyć go mogą osoby trzecie.

Na czym polega poręczenie?

Poręczenie polega na zobowiązaniu się osoby trzeciej, na wpłatę zobowiązania w przypadku, gdy dłużnik tej wpłaty nie dokona. Poręczyciel odpowiada tak samo jak dłużnik. W momencie, gdy dłużnik nie spłaci zobowiązania w terminie, wierzyciel może wystąpić o zwrot należności do dłużnika, jak i poręczyciela. Spłata zadłużenia przez któregokolwiek z nich, zwalania pozostałych.

Dobrowolne poddanie się egzekucji:

Osoba dłużna może zobowiązać się poprzez akt notarialny na to, że w przypadku niedotrzymania terminu spłaty zadłużenia, podda się egzekucji do z góry określonej kwoty.

Ustanowienie hipoteki na nieruchomości:

Kolejną formą zabezpieczenia środków, jest hipoteka na nieruchomości, która pozwala na skuteczną egzekucję, nawet w przypadku sprzedaży jej przez dłużnika.

Przewłaszczenie na zabezpieczenie:

Rzadko spotykaną formą zabezpieczenia wierzytelności, jest przewłaszczenie na zabezpieczenie. Polega ono na przeniesienie własności na wierzyciela, z zastrzeżeniem zwrotu, gdy dług zostanie całkowicie spłacony.

Jak widać, form zabezpieczenia wierzytelności jest sporo. Najczęściej spotykanym jest weksel, a najmniej przeniesienie własności na wierzyciela. Aczkolwiek warto w tych kwestiach zabezpieczyć się poprzez pomoc prawną .

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
0
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły