NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Jak rozpoznać zawał serca i jak się bronić przed tą chorobą?

Dodano: 13.11.2014, autor: @Anastazja324
kategoria: Zdrowie i Medycyna,  ocena: 5,  rodzaj: Ogólnodostępny
Osłabienie, lekki ból w okolicy klatki piersiowej lub brzucha, drętwienie ręki… Zwykle nie przejmujemy się tak drobnymi dolegliwościami. Tymczasem mogą one być oznaką zawału.
To mi nie grozi – tak myśli chyba większość osób przed czterdziestką. Rzeczywiście, w tym wieku serce rzadko odmawia posłuszeństwa. Nie znaczy to jednak, że młody wiek jest gwarancją uniknięcia choroby. Przeciwnie – na zdrowe serce trzeba zapracować, a zawał może grozić nawet trzydziestolatkom. Narażone są na niego na przykład osoby, które palą papierosy (ryzyko jest większe u kobiet-palaczek, które zażywają antykoncepcyjne środki hormonalne) oraz te, które mają wysoki poziom cholesterolu.
Co to jest zawał?
Nazywamy tak nagłe obumarcie części mięśnia sercowego. Jest ono spowodowane odcięciem dopływu krwi, gdy w jednej z tętnic wieńcowych (czyli odpowiedzialnych za dostarczanie krwi do mięśnia sercowego) dojdzie do zakrzepu. Dotknięta zawałem część serca przestaje się kurczyć, a to może spowodować np. migotanie komór. Wtedy przestaje pompować krew już całe serce i konieczna jest reanimacja.
Jakie są objawy?
Nagłe osłabienie, kłopoty z oddychaniem, bladość skóry, poty i raptowny dławiący, rozpierający lub piekący ból w klatce piersiowej za mostkiem, to typowe objawy zawału. Jednak u kobiet nie zawsze są one tak charakterystyczne. Niektóre panie mogą odczuwać tzw. bóle przepowiadające, za mostkiem, już kilka dni wcześniej, jednak wiele kobiet w chwili zawału prawie w ogóle nie czuje bólu lub skarży się na… ucisk w okolicy żołądka. Inny objaw to silny niepokój, drętwienie lewej ręki (najczęściej od barku do łokcia) i arytmia, czyli wyraźne uczucie nierównego bicia serca.
Ponieważ u kobiet zawał często jest trudny do rozpoznania, dlatego nawet w razie zasłabnięcia lub nagłego pogorszenia samopoczucia warto zażyć tabletkę aspiryny (zmniejsza ryzyko powstania zakrzepu) i koniecznie trzeba udać się do lekarza. Jeżeli czujesz się naprawdę źle, wezwij karetkę pogotowia.
Szybko na ratunek
Przy zawale najważniejsza jest szybka pomoc. Dlaczego? Gdyż trwa on kilka godzin i rozprzestrzenia się stopniowo, obejmując coraz większą część serca. Po 3-6 godzinach od wystąpienia pierwszych objawów serce bywa już najczęściej nieodwracalnie uszkodzone. I nawet po długiej rehabilitacji nie działa już tak, jak powinno. Co innego, gdy pomoc dotrze w ciągu pierwszej – tzw. złotej – godziny. Wtedy jest znaczne prawdopodobieństwo, że, po rekonwalescencji, serce znów będzie jak dzwon.
Pierwsza pomoc przy zawale
Gdy zauważysz, że ktoś na ulicy blednie, nie może utrzymać się na nogach i ma duszności:
- wezwij pogotowie;
- połóż chorego w pozycji półleżącej i rozluźnij mu np. szalik, krawat, pasek, żeby ułatwić oddychanie;
- podaj mu tabletkę aspiryny (lub np. nitroglicerynę, jeśli chory już przebył zawał i ma ją przy sobie);
- bądź przy nim, aż do przyjazdu karetki.
Co zwiększa ryzyko zawału i jak je wyeliminować?
Złe odżywianie i brak ruchu
Dbaj o wagę, ponieważ osoby otyłe miewają zawał znacznie częściej niż szczupłe (m.in. dlatego, że częściej mają za wysoki poziom cholesterolu). Odpowiednio się odżywiaj: tłuszcze zwierzęce staraj się zastąpić roślinnymi, czerwone mięso – drobiem i rybami, a do każdego posiłku jedz owoce i warzywa. Warto też codziennie zażywać magnez, który łagodzi skutki stresu, reguluje ciśnienie i chroni serce. Poza tym ćwicz (możesz jeździć na rowerze, biegać, pływać, trenować na siłowni, ale także gimnastykować się, np. przed telewizorem). Najważniejsze, żeby ćwiczyć regularnie przynajmniej trzy razy w tygodniu po 30-60 minut.
Wysokie ciśnienie, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu
Przyspieszają rozwój miażdżycy, a co za tym idzie, zwiększają ryzyko zawału. Pamiętaj o kontrolowaniu poziomu cukru – do 40. roku życia należy robić to co dwa lata, później co rok. Poziom cukru nie powinien przekroczyć 106 mg%. Poziom cholesterolu należy badać raz na trzy lata, a gdy jest podwyższony, co roku – nie może być wyższy niż 200 mg%, a poziom trójglicerydów – niż 160 mg%. Ciśnienie najlepiej mierzyć co pół roku lub częściej, jeśli zaleci to lekarz. Norma: do 140/90.
Przyczyny genetyczne
Możesz je podejrzewać, jeśli w twojej rodzinie były osoby, które miały zawał przed 65. rokiem życia (kobiety) lub przed 55. rokiem życia (mężczyźni).
Papierosy i alkohol
Staraj się rzucić palenie, a alkohol zostaw na większe okazje. „Bez okazji” możesz pozwolić sobie tylko na jeden kieliszek czerwonego wina, które (pite w niewielkich ilościach) pomaga zapobiegać miażdżycy i zawałowi. Uwaga! Większa dawka alkoholu, np. 3 kieliszki, zwiększa ryzyko zawału.

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
5
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły