NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
514redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Szkolenia BHP pracownika

Dodano: 19.06.2017, autor: @ED
kategoria: Biznes, ekonomia,  ocena: brak,  rodzaj: Ogólnodostępny
Często poddawaną wątpliwościom kwestią jest szkolenie nowych pracowników. Pytania dotyczą tego, czy jest ono wymagane i obowiązkowe? Sprawdźmy, każdy zatrudniony musi zostać zapoznany z przepisami.
Gdy zatrudniasz pracownika…
Jeśli jesteś pracodawcą musisz wiedzieć, że Twoim obowiązkiem jest zapewnienie każdemu nowemu pracownikowi szkolenia BHP. Kwestia ta regulowana jest przez Kodeks pracy, który mówi, że nie można dopuścić do nowego pracownika do wykonywania powierzonych obowiązków bez zaznajomienia go z zasadami bezpieczeństwa.
Powinieneś wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje szkoleń – wstępne i okresowe. Jak nazwa wskazuje – pierwsze obowiązuje w momencie zatrudniania nowej osoby w firmie. Ważne, by odbyło się przez rozpoczęciem wykonywania pracy, ponieważ istotą tego procesu jest przekazanie odpowiedniej wiedzy dotyczącej przepisów i zasad wykonywania powierzonych zadań.
Szkolenie może przeprowadzić pracodawca, o ile posiada odpowiednią wiedzę lub jednostki, które prowadzą działalność szkoleniową/konsultingową. Takim firmom możesz zlecić także wykonanie konsultacji BHP, w ramach których sprawdzana jest zgodność z przepisami.
Konsultacje BHP pozwoli na kompleksowe działania związane z BHP w Twojej firmie. Podsumowuje je raport – dokument wyszczególniający to, co jest poprawne, jak i to, co musisz poprawić i na co zwrócić uwagę.
Dlaczego szkolenia BHP są tak ważne?
Ponieważ informują nie tylko o zasadach wynikających z przepisów BHP, ale także dają pracownikowi wiedzę na temat zagrożeń wynikających z objętego stanowiska. Jeśli zatrudniony będzie pracował, np. na wysokościach lub z materiałami łatwopalnymi, musi wiedzieć, z jakimi niebezpieczeństwami może się spotkać.
Szkolenie wstępne składa się z instruktażu ogólnego i stanowiskowego. Ogólny ma na celu zapoznanie z podstawowymi przepisami oraz tym, jak udzielać pierwszej pomocy. Drugi odbywa się w miejscu wykonywania pracy. W trakcie instruktażu szkoleniowiec opisuje stanowisko i metody zapobiegania zagrożeniom.
Zwieńczeniem instruktażu powinien być sprawdzian wiedzy, który ma potwierdzać gotowość pracownika do pełnienia powierzonych obowiązków. Szkolenie BHP musi być także udokumentowane.
Kiedy nie musisz przeprowadzać szkolenia?
Gdy prowadzisz jednoosobową działalność, a także wtedy, gdy pomagają Ci osoby spokrewnione z Tobą w pierwszej linii.
Gdy zatrudniasz osoby na podstawie umowy zlecenie oraz umowy o dzieło. Jednak czasem w tych przypadkach odbycie szkolenia BHP może być wymagane z powodu specyfiki pracy.
Jeśli jesteś młodym przedsiębiorcą i jeszcze słabo orientujesz się w przepisach prawa, zleć usługę firmie zewnętrznej. Wtedy będziesz miał pewność, że o niczym nie zapomniałeś. Szczególnie polecaną usługą są konsultacje BHP i audyty zgodności z prawem pracy.

Szkolenia BHP http://www.lcs-polska.pl/prawo-p racy-i-konsultacje-bhp/
GALERIA

 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
0
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły