NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Od niewolnicy do królowej, czyli "sułtanka Kӧsem w hare

Dodano: 23.04.2018, autor: @filoloszka86
kategoria: Recenzje (Książka),  ocena: brak,  rodzaj: Ogólnodostępny
Serial „Wspaniałe stulecie – sułtanka Kosem” to kolejna wielka turecka produkcja, której zapewne nikomu przedstawiać nie trzeba. I słusznie. Każdy, kto choć po części zobaczył poprzedni serial „Wspaniałe stulecie” z Hürrem w roli głównej, z pewnością – choćby z czystej ciekawości – obejrzał także losy następcy Sulejmana, Ahmeda i jego ulubionej nałożnicy. A czy wiecie, na jakiej podstawie zrealizowano serial o sułtance Kӧsem? Nie? To posłuchajcie.
Demet Altinyeleklioğlu, bo o niej mowa, całą tę historię streściła w dwóch książkach pt. „Sułtanka Kӧsem w haremie” oraz „Sułtanka Kӧsem. Czarna królowa”. Mało tego, na okładce obu książek widnieje dodatkowo napis: „na podstawie książki powstał serial Wspaniałe stulecie: sułtanka Kӧsem”. I zapewne nie byłoby w tym wszystkim nic niezwykłego, gdyby nie to, że… to nie do końca jest prawda. Zarówno serial, jak i książka zostały stworzone według własnych zasad gry, a te z kolei w najmniejszym stopniu nie idą ze sobą w parze, gdy przychodzi czas na ich interpretację. Ale zacznijmy od początku.
Sułtanka Kӧsem, zanim trafiła na osmański dwór, żyła sobie spokojnie wraz z rodzicami jako wolna dziewczyna o imieniu Anastazja. Pewnego dnia na jej wyspę przybywają korsarze, siłą zabierają i porywają ją w celu dostarczenia na osmański dwór jako niewolnicę dla sułtana Ahmeda. Mężczyzna, którego na początku uważa za swojego wroga, z czasem staje się jej kochankiem, a później mężem, padyszachem, no i oczywiście ojcem ich dzieci. Sielanka nie trwa jednak długo, gdyż wkrótce potem Ahmed umiera, a Kӧsem, a właściwie Mahpeyker Kӧsem, musi nie tylko zadbać o ciągłość dynastii, ale również poradzić sobie z pałacowymi intrygami, zawsze czujnym wrogom oraz wredną Mahfiruz, która także ma dwóch synów, chrapkę na tytuł Valide Sułtan i wielkie pragnienie zemsty za to, że przez nią padyszach odsunął ją na boczny tor. Z kolei Kӧsem zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że za bycie królową Osmanów, przyjdzie zapłacić jej bardzo wysoką cenę.
Każdy kto czyta książki będące później inspiracją dla filmów czy seriali z pewnością wie, że – zazwyczaj – nie należy spodziewać się ich wiernej adaptacji, ponieważ mamy tu do czynienia z takimi czynnikami, jak: fantazja i koncepcja reżysera, inna interpretacja danej postaci przez aktora, a przede wszystkim fakt, czy scenariusz będzie napisany na podstawie faktów historycznych/powieściowych, czy też raczej dopasowany do wymogów współczesnej widowni. Tak też stało się i tym razem. Powiem szczerze, że kupiłam obie książki głównie z powodu dodatkowego napisu, że „na podstawie książki powstał serial”. W trakcie lektury więc mimo woli szukałam w nich jakichkolwiek podobieństw książki do serialu. I jak to zazwyczaj w takich przypadkach bywa, okazało się to dosyć trudne – niemniej udało mi się. Imiona głównych bohaterów: Ahmed, Kӧsem, Mahfiruz, Handan, Mustafa, Osman, Mehmed, Murad, Ibrahim, Turhan, a nawet Safiye i Handan pojawiają się w serialu i w książce; jak również to, że Anastazja była najpierw Hatice, potem Mahpeyker po to, by na końcu zasłynąć jako Kӧsem – przewodniczka, a imiona te nadał jej Ahmed. Faktem także jest, iż po śmierci Ahmeda władzę otrzymał najpierw szalony Mustafa, potem Osman – który niestety nie zdołał udźwignąć jej ciężaru, dalej Murad IV, a po nim Ibrahim, czyli dwaj synowie Kӧsem, a na końcu jej wnuk Mehmet, po śmierci ojca Ibrahima z Turhan jako Valide Sułtan. Ponadto zarówno widzowie, jak i czytelnicy mieli okazję przekonać się, że rządy Kӧsem doprowadziły państwo Osmańskie do ostatecznego upadku, ponieważ zaślepiła ją żądza władzy absolutnej, władzy, która niszczy wszystko – nawet miłość, przyjaźń, honor i wiele innych rzeczy, których nie można kupić za żadne pieniądze czy złoto.
Z drugiej strony jednak, mimo moich najszczerszych chęci, książka obfituje również – w odniesieniu do serialu – w szereg istotnych różnic, zarówno ogólnych, jak i tych szczegółowych. Nie wiedzieć dlaczego, ale w serialu Osman jest wprawdzie synem Mahfiruz, lecz wychowała go już Kӧsem, ponieważ jego matka zginęła (jako młoda dziewczyna) w czasie ataku na pałac pod nieobecność Ahmeda, który wyruszył wówczas na wyprawę wojenną. Po drugie – w serialu – Mehmed to pierworodny syn Kӧsem, a nie jej rywalki, którego zabił Osman (co akurat jest zgodne z książką i prawdą historyczną). Kolejna rzecz: pierścień sułtanki Safiye – w serialu przechodził on z rąk do rąk po to, by ostatecznie trafić do Mahpeyker; w książce z kolei został on pogrzebany razem z Mahfiruz, ponieważ zawierał w sobie nieczyste moce, na wskutek których jego właścicielka umierała. Tak samo śmierć sułtanki Handan: w książce był nią trujący pierścień podarowany jej przez Safiye – jako narzędzie jej zemsty za życie na wygnaniu, w serialu – trucizna została schowana w innym pierścieniu, którą zażyła w chwili, gdy wyszedł na jaw jej udział w zabiciu ojca Ahmeda, sułtana Mehmeda III. Ponadto: serialowa Kӧsem nosi suknie w wielu kolorach, intensywnych i bogato zdobionych, w książce natomiast jest to wyłącznie czerń – stąd też tytuł: Czarna Królowa, a jej śmierć nastąpiła przez uduszenie: w książce – w jej własnej komnacie, a w serialu – na oczach wszystkich poddanych wewnątrz haremu. I tak dalej, i tak dalej. Mogłabym jeszcze wymieniać bardzo długo, ale ograniczę się jedynie do tego, co widać od razu, na pierwszy rzut oka.
A zatem czy warto przeczytać książki Demet Altinyeleklioğlu o sułtance Kӧsem? I tak, i nie. Tak, ponieważ historia sama w sobie jest bardzo sprawnie i szczegółowo opisana na tyle, aby móc potraktować ją jako lekką i przyjemną rozrywkę na długie jesienne wieczory lub po ciężkim dniu pracy, podobnie zresztą, jak i serial, który bez problemu można oglądać na stronie turcjatv.pl. Tak, jeśli na co dzień nie oglądacie telewizji lub interesuje Was historia Osmanów wyłącznie w jej literackiej postaci, bo nie lubicie, aby czytelnicza wyobraźnia była czymkolwiek ograniczona. Tak, gdy jesteście fanami tejże pisarki i po prostu odpowiada Wam jej styl i język – wyrazisty, a jednocześnie dający pole dla wyobraźni i fantazji, a może nawet dla snów… No dobrze, a jakie są argumenty przeciw? Zanim kupiłam część drugą o Czarnej Królowej, przeczytałam na pewnym forum dyskusyjnym zarzut, jakoby autorka nie do końca udźwignęła temat jak należy, zupełnie tak, jakby pisanie nagle stało się dla niej ciężarem i chciała go jak najszybciej z siebie zrzucić. Nie wierzyłam tej opinii, ale po osobistej lekturze muszę przyznać, że to prawda. Mniej więcej w drugiej połowie książki następuje cały szereg przeskoków czasowych, które mogą utrudniać zrozumienie sensu całej historii. Co więcej, zakończenie sprawia wrażenie niedokończonego lub urwanego w połowie, w najciekawszym miejscu – czyli to, co zazwyczaj stosuje się w serialach, aby upewnić widza w przekonaniu, że jeśli chce poznać dalszy ciąg, musi cierpliwie poczekać. Czy taki zabieg można stosować również w książkach? Nie sądzę… Co ciekawe, aby poznać finał tej historii, trzeba ponownie sięgnąć po część pierwszą i po raz drugi przeczytać rozdziały szczegółowo opisujące śmierć sułtanki Kӧsem – dopiero wtedy można uznać, że historia została zakończona. Tylko dlaczego autorka zastosowała taki zabieg? Tego zapewne nigdy się już nie dowiemy…
Sułtanka Kӧsem to niewątpliwie jedna z tych postaci w dziejach Imperium Osmańskiego, na które warto zwrócić uwagę, niezależnie od tego, czy przeczytasz o niej książkę, czy obejrzysz serial. Swoją siłą, walecznością i determinacją udowadnia, że jeśli tylko się chce, ma się ogromne marzenia i odpowiednie wsparcie, wówczas można bardzo wiele w życiu osiągnąć. A co najważniejsze: zostać zapamiętanym na tyle, aby mówiono i pisano o niej po dziś dzień.

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
0
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły