NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

5 niezbędnych informacji o żelazie

Dodano: 26.11.2014, autor: @Jadzia
kategoria: Zdrowie i Medycyna,  ocena: 4,  rodzaj: Ogólnodostępny
Żelazo jest bardzo ważnym pierwiastkiem dla naszego organizmu. Przede wszystkim jest to pierwiastek krwiotwórczy a zarazem składnik krwi. Jest współodpowiedzialny za prawidłową pracę mięśni i dostarczenie komórkom tlenu. Wchodzi także w skład enzymów trawiennych.

1. Pierwszymi i najważniejszymi oznakami niedoboru żelaza w organizmie jest osłabienie, trudności z koncentracją i bóle głowy. Nasza skóra staje się such i blada i znacznie szybciej łapie infekcje bakteryjne i grzybicze.

2. Szczególnie narażone na braki żelaza są kobiety. Podczas miesiączki tracą od około 1,3 do 1,5 mg żelaza dziennie. Pierwiastek ten w większych ilościach potrzebny jest również kobietom w czasie ciąży.

3. Jak więc zadbać o odpowiedni poziom żelaza w naszym organizmie? Najlepszym źródłem żelaza są produkty zwierzęce, szczególnie wątróbka i inne podroby, ale również w roślinach znajdziemy bogate źródło tego pierwiastka, szczególnie dotyczy to warzyw zielonych. Nasz organizm najlepiej przyswaja żelazo zawarte w produktach zwierzęcych, gdyż to z roślin asymiluje średnio od 2 do 5%.

4. Choć niedobór żelaza jest groźny dla naszego organizmu to również jego nadmiar bywa niebezpieczny, gdyż może zaszkodzić wątrobie, trzustce a nawet sercu. Dlatego też preparaty z żelazem stosuje się tylko w razie konieczności np. przy anemii.

5. Warto wiedzieć,że wchłanianie żelaza poprawia przyjęcie 200 mg witaminy C dziennie, w przypadku żelaza pochodzenia roślinnego dawkę należy zwiększyć dziesięciokrotnie. Natomiast upośledza jego wchłanianie m.in. tanina w herbacie, aspiryna i dieta uboga w błonnik.

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
4
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły