NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Kapucynka – mała akrobatka

Dodano: 09.12.2014, autor: @Anastazja324
kategoria: Zwierzęta,  ocena: 4,  rodzaj: Ogólnodostępny
Kapucynki są sprytne i mądre. Zrywają owoce ogonem tak jak łapą, skaczą po drzewach niczym akrobatki i choć są małe jak koty, potrafią rozłupać wielki, twardy orzech – nie siłą, lecz sposobem!
Kapucynki to takie zwierzątka, które zamiast chodzić, wolą skakać. Żyją w dżungli Ameryki Południowej i Środkowej, większość życia spędzając na drzewach.
Chwytny ogon
Są dwa gatunki kapucynek: czubata (ma czarną „czapeczkę” na czubku głowy) i czarno – biała (wyróżniają ją „zakola” jasnej sierści). Obie potrafią śmigać w koronach drzew tak szybko, iż wydaje się, że lecą, biegają po cieniutkich gałązkach jak po linie albo huśtają się na nich jak na trzepaku. Nigdy nie spadają, bo mogą się opierać na drzewie nie tylko łapami, ale też… ogonem. Jest on chwytny, tak jak trąba słonia, i służy np. do zrywania małpich przysmaków – tropikalnych owoców. Kapucynki nie pogardzą też delikatnymi jajami i… dużymi, twardymi orzechami palmowymi. Żeby je rozłupać, zrzucają je na ziemię i skorupa sama pęka. Zjadają również… sąsiadów – drobne ptaki żyjące na drzewach.
Jęki wniebogłosy
Kapucynki skaczą po drzewach całymi rodzinami, liczącymi kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osobników. Są wśród nich młode, którymi opiekują się nie tylko mamy, ale wszystkie samice w stadzie. Kapucynka rodzi zwykle jedno małe (rzadziej dwoje lub troje), które przychodzi na świat po 150 – 160 dniach ciąży. Małpie dziecko rośnie jak na drożdżach i wkrótce fika koziołki tak jak dorosłe małpy. Kapucynki czarno – białe, czy to duże, czy małe, kwilą jak niemowlęta (nazywa się je kwilącymi małpami), i to tak, że słychać je na kilometr! Mają tak zbudowaną krtań, że wzmacnia wydawane przez nie dźwięki jak głośnik. Gdy kapucynki płaczliwie zawodzą, to nie znaczy wcale, że jest im smutno. Przeciwnie – gdy jęczą, to znak, że się znakomicie bawią.

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
4
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły