NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Zbieractwo pożyteczne

Dodano: 16.12.2014, autor: @Franek
kategoria: Wiadomości,  ocena: 4,  rodzaj: Ogólnodostępny
„Zbieractwo - jedna z najstarszych i najbardziej prymitywnych form gospodarki, polegająca na poszukiwaniu i zbieraniu płodów dziko rosnących roślin. Zwykle występowało w połączeniu z łowiectwem. Typowe dla ludów żyjących w okresie dolnego paleolitu, później zastąpione przez rolnictwo i hodowlę. Obecnie zbieractwo stanowi jedno ze źródeł utrzymania niektórych prymitywnych ludów Afryki (np. Pigmejów), Ameryki Południowej i Nowej Gwinei” – tyle na ten temat encyklopedia.
Mnie jednak o inne zbieractwo chodzi, które występuje wokół nas i jest niekiedy jedynym źródłem utrzymania tych najbiedniejszych, których spotkała niezaradność życiowa. Nie dostrzegam w tym temacie żadnych przejawów patologii, jeśli tylko środki ze zdobyczy nie są przeznaczone na alkohol, czy inne używki. Często również i tak bywa...
W każdej miejscowości znamy kogoś, kto para się z trudnościami życiowymi. Ludzie często skryci w sobie, nie mówią o problemach na zewnątrz i nie szukają pomocy w gminnych ośrodkach pomocy społecznej. Chcą sami rozwiązać swoje problemy i zarabiają na zbieractwie.
Każdego dnia obserwuję ludzi, którzy taszczą worki z puszkami, butelkami, czy makulaturą. Na innym sprzęcie wożony jest złom, który często ma dobrą cenę w skupie. To nie jest nic złego, choć zjawisko mało zauważalne we współczesnej Europie na Zachodzie. Osobiście uważam, że takim ludziom, którzy zbierając różne rzeczy w lesie, czy przydrożnych rowach, należy pomagać. Oni mają z tego jakieś korzyści, a ziemi jest lżej od wszelkich śmieci i zanieczyszczeń.
Stąd właśnie apel, aby z własnych gospodarstw samemu nie wywozić zbędnych rzeczy, ale przekazać je tym uczciwym ludziom, którzy potrzebują choćby na bułkę, czy chleb powszedni. Wystarczy magazynować odpady, gdzieś na boku, a później zainteresować towarem znajomego zbieracza. Nigdy nie odmówi.

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
4
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły