NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Białobrzeg - wieś magiczna

Dodano: 16.12.2014, autor: @Franek
kategoria: Turystyka i podróże,  ocena: 3,  rodzaj: Ogólnodostępny
Kilka z nich tworzy niepowtarzalny klimat i urok, przyciąga jak magnez tych, którzy chcą pałaszować się ciszą i spokojem a jednocześnie hałasem oferowanych atrakcji Jedno z wielu, ale jednocześnie jedyne takie gospodarstwo, które swoim klimatem osiągnęło mistrzostwo świata znajduje się we wsi Białobrzeg i prowadzone jest przez rodzinę Pawlaków.
Białobrzeg położony w gminie Pyzdry wydaje się, jak gdyby zatrzymał się w czasie. Jest tu zaledwie kilka zabudowań, a niektóre pod strzechą, z żurawiem na podwórku. Wokół wsi tylko lasy pełne grzybów i starorzecza pełne ryb. Funkcjonuje tu schronisko PTTK „Chatka Ornitologa” i gospodarstwo, które stworzył Kazimierz Pawlak. Są tu 3 pokoje dla gości, świetlica, ale przede wszystkim dużo przestrzeni. W integralnej części gospodarstwa zlokalizowano altanę z dużym żurawim grillem, jest ogród i zielona łąka. Miejsce uwielbiane przez młodzież szkolną, która chętnie organizuje tu dla siebie spotkania. To tutaj od kilkunastu lat zatrzymuje się Ekspedycja Nadwarciańska, aby rozbić swój obóz. „Pawlakówka” zamienia się wówczas w wielki turystyczny poligon, gdzie turyści śpiewają, grają, tańczą i bawią się do białego rana. Nazajutrz trudno opuścić gospodarzy, którzy byli tak gościnni, wyrozumiali i serdeczni.
Białobrzeg zasłynął niedawnym znaleziskiem. Otóż przez ponad 60 laty w starorzeczu „Diabłowe” zatopiony był pancernik z czasów II wojny światowej. Wydobyli go pasjonaci i sprzęt został odrestaurowany. Było to bardzo pasjonujące widowisko, móc zobaczyć akcję wydobycia wraku, których na świecie jest zaledwie kilka sztuk. Jeden z nich był właśnie w Białobrzegu.
Ponadto wioska oferuje turystom wiele szlaków leśnych, wokół starorzeczy i łąk z bujną roślinnością. Są też ambony myśliwskie, z których roztacza się bajeczny widok na dolinę. Koryto starej rzeki Warty, zwane przez miejscowych „Madałowe” to nie tylko ulubione miejsce wypoczynku dla wędkarzy, ale także miejsce badań poznańskich naukowców. Fauna i flora tego miejsca była inspiracją do napisania wielu prac naukowych z dziedziny między innymi ichtiologii.
Białobrzeg to prawdziwa odskocznia od codziennego zagonionego życia. W tym miejscu każdy naładuje swoje akumulatory, a kto przybędzie tu pierwszy raz, z pewnością powróci do tej magicznej osady nad Wartą.

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
3
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły