NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Po jedenaste: Będziesz czytał.

Dodano: 17.12.2014, autor: @elende
kategoria: Kultura i sztuka,  ocena: 2,  rodzaj: Ogólnodostępny
Niektórych do czytania zachęcać specjalnie nie trzeba. Mamy książkowych pożeraczy, okazjonalnych czytelników, tych, którzy wertują czasopisma popularnonaukowe, komiksy, poradniki. Słowem- czyta się w państwie polskim.
Ale czy nie czyta się za mało? Wyniki niektórych badań i ankiet są zatrważające. Okazuje się bowiem, że zdecydowana większość Polaków nie przeczytała w kończącym się już roku ŻADNEJ książki. Ani jednej.
Wiadomo, że nie każdy jest molem książkowym, tak zwana literatura wysoka też bywa dla niektórych trudna w odbiorze, książki nie należą do najtańszych.
Ale, jak wszyscy wiemy, dla chcącego nic trudnego. Istnieją wszakże biblioteki, mamy znajomych, którzy mogą nam jakąś pozycję na pewien czas wypożyczyć. Pojawiły się też sieci księgarskie,w których książki naprawdę są tanie (jak barszcz, rzekłabym).
A najbardziej banalna wydaje się się wymówka pod jakże wymownym tytułem: "Nie mam czasu"- bo praca, bo dzieci, bo zmęczenie, bo gotowanie obiadu. A co robi osoba wypowiadająca takie słowa, gdy już wieczorem przybędzie do domu? Otóż siada wygodnie na kanapie, często z chipsami pod pachą i...włącza magiczny przycisk pilota. A tam już niezliczone seriale, telezakupy, sprawy trudne i jeszcze trudniejsze. I tak aż do późnego wieczora, póki starczy sił i nie udamy się w objęcia Morfeusza.
Jasne, niemal każdy w domu ma to magiczne pudło i, co więcej, korzysta z upodobaniem. I nic złego w tym nie ma, bo i w tv bywają filmy ambitne, programy popularnonaukowe, ciekawe, a czasem po prostu dające odpocząć po ciężkim dniu.
Ale czemu by nie sięgnąć po książkę? Nie ma chyba sensu powtarzanie oczywistości, że czytanie rozwija wyobraźnię, kształtuje nas, że dzięki niemu raczej nie będziemy robić głupich błędów ortograficznych. Nie musi to być od razu 700- stronicowe tomiszcze, nie "Iliada", nie poważne popularnonaukowe wywody. Niech to na początek będzie książka lekka, łatwa i przyjemna, obyczajowa na przykład. I zobaczmy, co się wtedy stanie. A może tak wciągnie nas narracja, że zapomnimy o całym świecie, o tym, iż właśnie don Fernando w 1865 odcinku telenoweli ma powiedzieć swojej ukochanej, że jest jej bratem? Może będziemy czytać do północy, przy lampie, z kubkiem dobrej herbaty?
Wszem i wobec powtarzam- czytanie instrukcji pralki czy sposobu przygotowania chińskiej zupki NIE WYSTARCZY. Czytanie jest fajne, czytanie jest sexy, czytanie rozwija (Gombrowicz dodałby pewnie,że wzbogaca - i miałby rację).
Zatem, jako mgr filologii polskiej ( zajmująca się w życiu szeregiem totalnie innych rzeczy, niż mogłoby się wydawać),zawsze namawiałam ludzi do czytania i namawiać będę. Amen.
GALERIA

 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
2
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły