NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Wyciągnęli z bagien wrak niemickiego transportowca

Dodano: 17.12.2014, autor: @Franek
kategoria: Turystyka i podróże,  ocena: 3,  rodzaj: Ogólnodostępny
To miejsce znają bohaterowie wielu imprez turystycznych, organizowanych w dolinie Warty, a także kuracjusze z dużych miast z całej Polski a także z zagranicy. Domów tu nie za wiele, a turystów odwiedzających to miejsce w sezonie coraz więcej. Wsi spokojna, wsi wesoła. Taki jest od lat Białobrzeg. Mnóstwo tu zieleni, lasów, starorzeczy, tylko szumiące drzewa i trzciny.. I oczywiście jedyna w swoim rodzaju oaza sielanki w „Pawlakówce” u poczciwego sołtysa.
SOŁTYS BYŁ NIEZASTĄPIONY
Kazimierz Pawlak był jednym z niewielu, a może już dziś jedynym sołtysem w Polsce, który swoją posługę dla mieszkańców wsi pełnił ponad pół wieku. Kiedy rozpoczął 54 rok swojej misji, przyszło mu odejść z tego świata. Pozostawił po sobie spuściznę. Prawdziwy nadwarciański kurort, choć nieliczny to jest wielopokoleniowy.
DAWNIEJ I DZIŚ
Białobrzeg zaczął się wysiedlać. Dawniej było tu kilkadziesiąt zabudowań, a dziś zostało zaledwie kilka. Przybyło natomiast domów tak zwanych sezonowych, czy letnich. Tutejszymi działkami zaczęli interesować się klienci z większych aglomeracji. Jest też funkcjonująca od początku lat 90-tych „Chatka Ornitologa”, która pełni funkcję schroniska konińskiego oddziału PTTK. O każdej porze roku spotykają się tu miłośnicy ptaków, lubujący się w turystyce krajobrazowej. Organizowane są też zabawy sylwestrowe, choć najwięcej ludzi przyjeżdża tu w okresie letnim.
Dzisiejszy Białobrzeg nie ma remizy strażackiej, oddziału koła gospodyń, czy OSP. Pełni raczej rolę kurortu. Najbardziej rozpoznawalnym miejscem we wsi jest oczywiście gospodarstwo agroturystyczne byłego sołtysa Kazimierza Pawlaka.
„PAWLAKÓWKA”
Kaz imierz Pawlak kilkanaście lat temu postanowił, że gospodarstwo rolne przerobi na pokoje dla gości. I w bardzo szybkim czasie, z chlewni powstał prawdziwy pensjonat, z trzema 2-osobowymi pokojami wyposażonymi w ubikacje, z tarasem i świetlicą. Od samego początku istnienia agroturystyki, licznie przybywały tu grupy turystów. Coroczna ekspedycja nadal przepuszcza przez swoje progi ponad 100 piechurów, a także licznych sponsorów i przyjaciół. Przyjeżdżała tu młodzież szkolna na biwaki, odbywały się imprezy plenerowe, ale także świetlicowe. To wszystko w okrasie prawdziwej swojskiej wsi, gdzie za oknem tylko las, łąki i cisza…
Przyjeżdżali z całej Polski i z zagranicy, aby z rana obudził ich śpiew ptaków, a w kuchni czekało na nich śniadanie przygotowane przez panią „Haluszkę” – jak zwykł mawiać do gospodyni Kazimierz Pawlak. Celowo piszę w czasie przeszłym gdyż oboje Naszych Przyjaciół już nie żyją. Wraz z nimi umarło gospodarstwo, ale to nie znaczy, że może jeszcze kiedyś będzie tu istniało….
PANCERNIK Z DIABŁOWEGO ROWU
Ponad 70 lat trzeba było czekać na historyczne wydarzenie, które obiegło całą Polskę. Z jednego ze starorzeczy w Białobrzegu wyłowiono pancernik niemiecki, który zatonął tu najprawdopodobniej pod koniec II wojny światowej. Wydarzeniu temu towarzyszyło wojsko, media oraz muzealnicy i miłośnicy militariów. Byliśmy także i my. (Czytaj Głos Słupcy z sierpnia 2011).
Wydobycie kilku tonowego wraka z bagna, które tutejsi rdzenni mieszkańcy zwą „Diabłowym rowem” to nie było historyczne odkrycie. O zatopionym czołgu wszyscy doskonale wiedzieli, tylko do tej pory informacja ta nie trafiła do stosownych osób, które mogłyby zorganizować akcję poszukiwawczą. Dopiero przy okazji znalezienia innego czołgu pod Koninem, pewien pasjonat II wojny światowej przypadkiem dowiedział się o niemieckim wraku w Białobrzegu.
Unikatowy pancernik został przewieziony do Poznania, gdzie zostanie odtworzony w wersji oryginalnej i przekazany do tamtejszego muzeum wojskowego.
Białobrzeg po raz kolejny stał się sławny.
Nic i nikt nie jest w stanie zakłócić tego spokoju, klimatu kresów, codzienności i beztroski, jaką żyją ludzie w Białobrzegu. A wiosną znów przylecą tu bociany, znów powieje świeżą trawą…

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
3
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły