NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

JAK OBLICZYĆ PODATEK OD SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI

Dodano: 02.01.2015, autor: @wispawel12
kategoria: Biznes, ekonomia,  ocena: 3,  rodzaj: Ogólnodostępny
Podatnicy, którzy uzyskają przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości, muszą zapłacić podatek dochodowy od takiego przychodu.
Należny podatek za sprzedaż nieruchomości przed upływem pięciu lat od daty jej nabycia wynosi 19 proc. osiągniętego dochodu, który stanowi różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości, a kosztami uzyskania przychodu, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od zbywanych nieruchomości.
Obliczony w ten sposób podatek należy zapłacić w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości.
W przypadku sprzedaży nieruchomości, która została nabyta lub wybudowana po 1 stycznia 2009 roku, podatnicy mają możliwość zastosowania zwolnienia podatkowego w postaci ulgi mieszkaniowej.
Wolne od opodatkowania PIT są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału w wydatkach poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie 2 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości został wydany na własne cele mieszkaniowe. Udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Pod pojęciem wydatków na własne cele mieszkaniowe należy rozumieć wydatki, które zostały poniesione na:
- nabycie budynku mieszkalnego;
- nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego;
- nabycie gruntu pod budowę domu;
- budowę, adaptację oraz remont własnego budynku mieszkalnego;
- spłatę kredytu wraz z odsetkami, który został zaciągnięty na sfinansowanie własnych potrzeb mieszkaniowych.
Jak obliczyć podatek?
Aby obliczyć wysokość dochodu ze sprzedaży nieruchomości, który należy opodatkować 19-proc. należy najpierw określić dochód zwolniony z podatku. Aby to zrobić musimy podzielić dochód (przychód – koszty uzyskania przychodu) pomnożony przez wydatki na cele mieszkaniowe przez przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości. Otrzymany wynik będzie dochodem zwolnionym z podatku od sprzedaży nieruchomości, który należy odjąć od dochodu (czyli przychodów ze zbycia nieruchomości pomniejszonych o koszty uzyskania przychodu).
Przykład:
Przych

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
3
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły