NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

ARCHITEKTURA PRZYSZŁOŚCI - KRYSZTAŁOWA WIEŻA W MOSKWIE

Dodano: 06.01.2015, autor: @wispawel12
kategoria: Nieruchomości i architektura,  ocena: 4,  rodzaj: Ogólnodostępny
Jest to budowla, która łączy pod jednym sklepieniem powierzchnię mieszkalną i miejsca użyteczności publicznej, takie jak szkoły i sklepy. Ponadto zlokalizowane są tam również kina, muzea, parki, kompleks sportowy, parking podziemny na kilkanaście tysięcy miejsc. Znajdą się tam również dwa tarasy widokowe, z których rozciąga się piękny widok na panoramę Moskwy. Obiekt leży nad rzeką Moskwą i znajduje się tylko 7,5 km od Kremla. Ten gigant mierzy 450 m wysokości i zajmuje powierzchnię 2,5 mln km2. Będzie mogło w nim zamieszkać 30 tysięcy osób.
Z powodu jej ogromu przyjęło się określenie „miasto w mieście”.
Projektantem tego wspaniałego obiekty jest pracownia architektoniczna Foster and Partners. Główny projektant Norman Foster, po przedstawieniu swojego pomysłu zyskał aprobatę władz rosyjskich. Może stać się nowym symbolem Moskwy i całego kraju. Obiekt ten zmienia sposób myślenia o wieżowcach i współczesnej urbanistyce.
Kryształowa Wyspa ma być nie tylko kolejnym budynkiem mieszkalnym, ale także olbrzymim centrum rozrywkowo-kulturalnym. Jej mieszkańcy będą mogli mieszkać i pracować w jednym budynku, w którym dodatkowo będą mieli zapewnione prawie wszystkie udogodnienia. Projekt kładzie silny nacisk na sprawy równowagi energetycznej i troski o środowisko naturalne. Budynek będzie wyrastał niedaleko dużego parku, dzięki czemu forma kryształu będzie w ciekawy sposób kontrastować z naturalną formą roślinności. Dzięki takiej lokalizacji, jego mieszkańcy będą mieli łatwy dostęp do terenów zielonych, zarówno latem, jak i zimą, ponieważ w parku funkcjonować będzie stok narciarski i lodowisko.

Według autora projektu Kryształowa Wyspa jest jednym z najambitniejszych projektów budowlanych na świecie. Ma szanse być największym samodzielnym budynkiem, który będzie wyznaczał nowe standardy w projektowaniu kompaktowym, wielofunkcyjnej budowli, skupionych na planowaniu urbanistycznym i ochronie środowiska, dzięki innowacyjnym strategiom i inteligentnym projektom izolacji, która może chronić nawet przed najbardziej ekstremalnym klimatem.
Całość ma być wykończona w rosyjskim stylu. Szklana fasada obłożona panelami wytwarzającymi energię do złudzenia przypominać będzie cięty kryształ. Konstrukcja już otrzymała nazwę „choinki”. Kryształowa Wyspa zostanie wyposażona w nowoczesne systemy generujące energię oraz inteligentną powłokę, która reaguje na zmiany klimatu. Inspiracją tego projektu był cyrkowy namiot i ostatecznie zachował on podobny kształt, który świetnie wpisał się w tereny dzielnicy Moskwy Nagatino.
Miasta mają już chyba dosyć szklanych domów, dlatego nadchodzą czasy szklanych wysp. Jednym z terminów ukończenia budowy jest rok bieżący, a więc 2013. Oprócz Kryształowej Wyspy w Rosji miał powstać również inny projekt Fostera. Architekt zaplanował przebudowę jednej z petersburskich, sztucznych wysp w przeszłości należących do Marynarki Wojennej. Na Nowej Holandii, bo taką nazwę nosi wyspa, miał powstać teatr, centrum konferencyjne, hotel i szereg innych obiektów handlowych. Jednak w konsekwencji inwestor wycofał się z tego projektu.
W Polsce jedynym zrealizowanym projektem z pracowni lorda Fostera jest centrum biurowo-handlowe Metropolitan w Warszawie.
GALERIA

 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
4
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły