NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

JAK BEZPIECZNIE KUPIĆ MIESZKANIE OD DEWELOPERA

Dodano: 06.01.2015, autor: @wispawel12
kategoria: Nieruchomości i architektura,  ocena: 4,  rodzaj: Ogólnodostępny
Każdy kto zdecydował się na kupno mieszkania z rynku pierwotnego otrzymuje szereg korzyści, ale równocześnie narażony jest na pewne ryzyko. Poniższy materiał zawiera kilka uwag, których przestrzeganie powinno zmniejszyć prawdopodobieństwo takich problemów.
Od wejścia w życie ustawy deweloperskiej (wiosna 2012 rok) klient i deweloper muszą podpisać umowę przedwstępną u notariusza. Jest to znacznie bezpieczniejsze dla tych transakcji. Ustawa wprowadza również obowiązek prowadzenia rachunku powierniczego, z którego środki trafiają na konto dewelopera dopiero wówczas, gdy postęp prac jest zgodny z umową. Należy jednak bezwzględnie zwrócić uwagę na fakt, że to zabezpieczenie co prawda jest obligatoryjne, ale tylko jeśli mieszkanie zostało wprowadzone do sprzedaży po wejściu w życie ustawy. Na rynku jednak wiele nieruchomości rachunku powierniczego jeszcze nie ma. W przypadku bankructwa dewelopera przed ukończeniem budowy, osoby, które kupiły mieszkania z rachunkiem powierniczym, mogą odzyskać choć część wpłaconych środków. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy kupowany przez nas lokal takie zabezpieczenie oferuje.
Przed podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie mieszkania należy także zweryfikować, czy deweloper jest właścicielem, czy użytkownikiem wieczystym gruntu. Najłatwiej sprawdzić to w księdze wieczystej. Od czterech lat działa internetowa przeglądarka ksiąg wieczystych (http://ekw.ms.gov.pl). Żeby przejrzeć KW nie trzeba wychodzić z domu, wystarczy znać jej numer. Będą tam wszystkie interesujące nas sprawy, a więc, czy działka lub budynek nie są obciążone hipoteką lub innymi służebnościami. Nie należy się przejmować wzmiankami o hipotekach zabezpieczających spłatę kredytu na zakup działki lub budowę domu, ale należy dopilnować w chwili zawarcia umowy aby deweloper przedstawił zaświadczenie z banku, który zobowiązuje się zwolnić z obciążeń kupowane mieszkanie. Przygotowując się do zakupu nieruchomości od dewelopera warto też zajrzeć do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), z którego dowiemy się, czy deweloper nie został postawiony w stan upadłości.
Należy także dopilnować, by w umowie znalazły się zapisy o karach umownych za jej niedotrzymanie przez każdą ze stron. Głównie dotyczy to tego, by w przypadku opóźnień w realizacji inwestycji z winy dewelopera, kupujący mógł dochodzić odszkodowania.
Przy kupnie mieszkania (szczególnie na wczesnych etapach inwestycji) należy bezwzględnie przejrzeć pozwolenie na budowę (jest ono ważne trzy lata). Dokument ten gwarantuje, że budowa nie zostanie wstrzymana przez urzędowe procedury. W dokumencie tym zawarte będą także informacje o tym, jak będzie wyglądał budynek i jego otoczenie. Konieczne jest zwrócenie uwagi na obecne i przyszłe otoczenie budynku. Zgodnie z ustawą deweloperską firma, która sprzedaje nowe mieszkania ma obowiązek przygotowania tzw. projektu informacyjnego i zawarcia w nim szczegółowych danych o planowanych w promieniu 1 km inwestycjach takich jak budowa dróg, torów kolejowych, oczyszczalni ścieków i innych obiektów, które obniżają komfort życia, jednak warto poświęcić czas i samodzielnie także przeprowadzić małe dochodzenie sprawdzając plan zagospodarowania przestrzennego i zamiary gminy dotyczące najbliższej okolicy. Może się bowiem okazać np., że będziemy mieszkać blisko drogi szybkiego ruchu (co dla niektórych może być zaletą), ale bez dostępu do węzła i możliwości wjechania na nią (kiedy już o zaletach trudno mówić).
Nie należy zapominać o dokładnym sprawdzeniu samego dewelopera. Najłatwiej mają klienci firm, które są notowane na giełdzie, ponieważ bez problemów można sprawdzić historię i sytuację takiej firmy. W przypadku innych spółek wymaga to więcej zachodu, ale nie jest niemożliwe. Oprócz wyników finansowych i ogólnej kondycji, sprawdźmy też jakość już wykonanych inwestycji. Internet jest kopalnią opinii na wszystkie tematy, trzeba jednak pamiętać, że nie jest wyrocznią i nie wszystkie wpisy są prawdziwe. Niektóre mogą pochodzić od konkurencji lub od samej firmy. Warto więc odwiedzić budowę, porozmawiać z podwykonawcami (czy deweloper nie ma zaległości w płatnościach?) czy obejrzeć już oddane inwestycje i zapytać ich mieszkańców o współpracę z deweloperem. Dla wielu Polaków zakup mieszkania to najważniejsza inwestycja w życiu, warto poświęcić nawet kilka tygodni na przygotowanie jej, by potem przez wiele lat spać spokojnie.
Najważniejsze tematy do sprawdzenia przez potencjalnego klienta:
• poszukać mieszkania z rachunkiem powierniczym;
• przeglądnąć księgę wieczystą i wpisy w KRS;
• zapoznać się z pozwoleniem na budowę;
• sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego;
• sprawdzić historię i sytuację dewelopera;
• odwiedzić budowę, porozmawiać z ludźmi.

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
4
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły