NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

DOM NA HUŚTAWCE

Dodano: 08.01.2015, autor: @wispawel12
kategoria: Nieruchomości i architektura,  ocena: 5,  rodzaj: Ogólnodostępny
Kula ziemska drga nieustannie, a uwalniana przy tym energia rozchodzi się od hipocentrum w postaci fal sejsmicznych. Dzisiaj, gdy w rejonach najsilniejszych trzęsień ziemi stawia się kilkusetmetrowe wieżowce, skuteczne metody zabezpieczeń przed skutkiem drgań są koniecznością. Najodporniejsze okazują się konstrukcje sprężyste. Aby całkowity ciężar budynku był możliwie niewielki, stosuje się jak najlżejsze materiały konstrukcyjne. Pod fundamentami umieszczone są sprężynowe lub gumowe amortyzatory, które równomiernie przenoszą i amortyzują drgania pionowe i poziome, stabilizujące środek ciężkości budynku.
Do wysokich i wiotkich budowli paradoksalnie najgroźniejsze nie są trzęsienia ziemi czy huragany, ale ogień. Ich odkształcona pod wpływem wysokiej temperatury wewnętrzna konstrukcja po prostu się zapada. Tragiczny efekt takiego pożaru oglądaliśmy 11 września 2001 roku. Wspaniałe, lekkie konstrukcje nowojorskich wież Word Trade Center runęły wcale nie pod wpływem uderzenia samolotów, ale właśnie pożarów, które były tego skutkiem.
Konstruktorzy wymyślili już wiele rodzajów sejsmicznych izolacji i nadal pracują nad nowymi rozwiązaniami. Bardzo wysoki budynek wymaga jednak zastosowania urządzenia, które przejęłoby drgania w górnej części. Tu doskonale zdaje egzamin tłumik drgań harmonicznych (TMD). Właśnie takie rozwiązanie funkcjonuje m.in. w do niedawna najwyższym na świecie budynku – wieżowcu Tajnej 101 na Tajwanie. Ma on 509,2 metra wysokości i 101 kondygnacji, ale nie boi się ani trzęsień ziemi ani huraganów, które nawiedzają ten rejon świata. Ważąca 660 ton stalowa kula zwisająca między 92 a 88 piętrem a pracuje na zasadzie wahadła, umożliwiając tłumienie drgań o określonej częstotliwości. Taką samą funkcję może pełnić basen z wodą – na szczycie wieżowca One Wall Centre w Vancouver umieszczono dwa zbiorniki zawierające po 227 m³ wody (przydatnej także w razie pożaru).
Natomiast w Shanghai Word Financial Center, wieżowiec 492 – metrowej wysokości, na 90 piętrze pracują dwa TMD, którymi steruje komputer wyczuwający drgania. Dzisiaj najwyższym wieżowcem świata jest mierzący 829 metrów Burdzi Vialifo w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ten budynek z kolei opiera się wiatrom dzięki oryginalnemu aerodynamicznemu kształtowi. Wyścig ku niebu budowlanych inżynierów i konstruktorów trwa.
GALERIA

 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
5
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły