NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE KREDYTU HIPOTECZNEGO

Dodano: 08.01.2015, autor: @wispawel12
kategoria: Biznes, ekonomia,  ocena: 4,  rodzaj: Ogólnodostępny
Przy wyborze kredytu hipotecznego należy zadać sobie pytanie, czy oprocentowanie i wysokość miesięcznej raty to jedyne czynniki, od których zależy jego atrakcyjność?
W Polsce, obecnie stopy procentowe są na najniższym poziomie od dłuższego czasu. Przekłada się to, w oczywisty sposób na atrakcyjne oprocentowanie kredytów hipotecznych. Jednak błędem byłoby założenie, że taki stan będzie trwał długo. Prędzej, czy później dojdzie do podniesienia stóp przez Radę Polityki Pieniężnej. Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych opiera się najczęściej na stawce WIBOR 3M, która, w uproszczeniu, jest pochodną stóp procentowych. Przy wzroście WIBOR-u np. o 1 pkt. proc. rata 25 letniego kredytu na kwotę 300000 zł rośnie z 1671 zł do 1846 zł (o 10 proc.), a przy dwóch takich podwyżkach wyniesie już 2029 zł, co stanowi kwotę o 21 proc. wyższą od poziomu wyjściowego.
Na Polskim rynku, w ofertach banków co prawda kredytów w walutach obcych już prawie nie ma, ale wielu naszych rodaków wciąż takie pożyczko spłaca i potrwa to jeszcze długo. Należy zawsze pamiętać, że w przypadku takich kredytów należy brać pod uwagę nie tylko wysokość jego oprocentowania, ale również zmieniający się kurs walut, w których kredyt jest rozliczany. Wahania kursów wpływają bezpośrednio na wysokość raty kredytowej. Jeżeli nastąpi sytuacja, w której nałożą się wzrost notowań danej waluty i podniesienie stóp procentowych to może nastąpić takie zdarzenie, w wyniku którego z miesiąca na miesiąc rata wzrośnie kilkadziesiąt procent.
Osoby, które zaciągają kredyty hipoteczne zwracają uwagę przede wszystkim na wysokość raty. Należy jednak pamiętać o innym, ale bardzo szczegółowym zapoznaniu się z taryfą opłat i prowizji bankowych. Może się bowiem okazać za kilka lat, że będziemy bardzo niemile zaskoczeni. Naszą uwagę należy skupić m.in. na prowizji za wcześniejszą (całkowitą i częściową) spłatę kredytu. W wielu bankach konieczność opłacenia takiej prowizji występuje przez kilka pierwszych lat spłacania kredytu, natomiast prowizja może wynosić nawet kilka procent spłaconej kwoty.
Również należy zwrócić uwagę na inny koszt, którym z punktu widzenia klienta może być ubezpieczenie. Wówczas z jednej strony konieczne jest, obowiązkowe ubezpieczenie samego kredytu hipotecznego, np. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, natomiast z drugiej ubezpieczenie może dotyczyć nieruchomości i samego kredytobiorcy.
Takie ubezpieczenia muszą być przeanalizowane pod kątem częstotliwości pobierania składki, ale również jej wysokości a także sposobu naliczania.
Warto pamiętać o tym, że osoby, które spłacały kredyt we frankach szwajcarskich po kilku latach musiały zapłacić kilka tysięcy złotych z tytułu ubezpieczenia za brakujący wkład własny.
Kredyt mieszkaniowy to długoterminowy proces. Dla większości osób wynosi on 25 lub nawet 30 lat. Nikt nie jest wstanie przewidzieć, co się może wydarzyć w przyszłości. Przy zadłużeniu się na prawie pół życia należy bardzo szczegółowo przeanalizować wszystkie, nawet te najbardziej pesymistyczne możliwości i zabezpieczyć się przed nimi. Mogą nimi być np. kryzys, utrata pracy, obniżka zarobków, śmierć czy nawet choroby itp. Dlatego nie należy zaciągać kredytu wykorzystując maksymalną zdolność kredytową. Jednocześnie podczas spłacania kredytu należy stworzyć sobie tzw. finansową poduszką bezpieczeństwa, z której będzie można skorzystać w razie sytuacji kryzysowej.
Ani bank, ani klient nie mogą bez zgody drugiej strony zmienić warunków umowy kredytowej. Wyjątkiem jest sytuacja, w której sama umowa o tym mówi. W okresie walki
o klientów banki łapały się różnych sposobów na przyciągnięcie kupujących - jednym z nich było oferowanie niskiej marży, ale tylko przez jakiś czas. Jeśli ktoś zaciągnął kredyt na takich warunkach, to musi pamiętać, że za rok, dwa czy trzy, marża pójdzie w górę - a wraz z nią miesięczna rata. Planując domowy budżet należy w uwzględnić wyższą wartość miesięcznego obciążenia.

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
4
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły