NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

HOLENDERSKI EKSPERYMENT

Dodano: 08.01.2015, autor: @wispawel12
kategoria: Nieruchomości i architektura,  ocena: 4,  rodzaj: Ogólnodostępny
Miasto Almere leży nad jeziorem IJsselmeer w Holandii, 26 kilometrów na wschód od Amsterdamu. Teren pod budowę odzyskano z jeziora. Są to tzw. poldery. Pierwotnie chciano je wykorzystać do celów rolniczych. Jednak zmieniono decyzję i postanowiono wybudować tam miasto. Obecnie liczba mieszkańców wynosi 190 tysięcy. Od momentu powstania (rok 1976) jest jednym z najszybciej rozwijających się miast Europy. Przewiduje się, że do roku 2030 będzie mieszkało tutaj 350 tysięcy obywateli. Władze holenderskie zadanie to nazwały eksperymentem urbanistyczno-społecznym.
Doku mentacja urbanistyczna zakładała pierwotnie wyłącznie podstawowe funkcje.. Jednak w miarę rozwoju zaczęto budować także bardzo ekskluzywne obiekty mieszkalne. Plan zagospodarowania przestrzennego zakłada, że miasto będzie robiło niesamowite wrażenie nie tylko na samych mieszkańcach ale również na gościach. Zaprojektowano nowe centrum w kształcie architektonicznego zoo. Nadmienić należy, że realizacją projektów zajęły się same sławne studia architektury.
Centrum miasta łączy ze sobą funkcje handlowe, kulturalne i mieszkaniowe. Skupiono się na trzech grupach zagadnień. Kompleks biurowy jest najbliżej centrum. Następnie zaprojektowano centra handlowe a także nie zapomniano o wypoczynku. Nad brzegiem jeziora znajduje się bulwar z terenem do aktywnego wypoczynku.
Miasto posiada także teatr na wodzie, wielkie centrum handlowe z mieszkaniami w wyższych kondygnacjach, muzeum, bibliotekę, hotel, salę koncertową oraz budynki mieszkalne i biurowe.
Bardzo ciekawym rozwiązanie architektonicznym jest wybudowane centrum, które zlokalizowane zostało na parkingu podziemnym. Centrum podzielone jest ulicami, po których kursują autobusy. Wydzielone są również miejsca do poruszania się pieszych a specjalne odcinki przeznaczono na ruch rowerowy. Architekci w ten sposób stworzyli odmienną od reszty miasta różnorodność przestrzenną.
Centrum Almere stanowi centrum handlowe, co prawda podzielone na poszczególne obiekty ale połączone są one bardzo dużym parkingiem podziemnym. Na niewielkiej powierzchni zlokalizowano ponad 100 sklepów.
Miasto budzi jednak kontrowersje, zwłaszcza u tradycjonalistów. Przyzwyczajeni do utartych nawyków, tacy przyjezdni nie znajdują tutaj miejsca dla siebie. Brak jest małych sklepików czy restauracji i kawiarni. Jest jednak tutaj inny klimat. Brak dużego ruchu na ulicach, a nowe centrum wygląda jak otwarty pasaż galerii handlowej z markami wielu sławnych firm.
Jak by nie oceniać ten eksperyment trzeba przyznać, że jest to miasto stworzone od podstaw, w bardzo szybkim tempie. Znalazły tutaj rozwiązania społeczne i urbanistyczne, które zapewniają prawie komfortowe życie dla jego mieszkańców.
GALERIA

 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
4
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły