NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
514redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

SZKLANE DACHY A KONCENTRACJA

Dodano: 10.01.2015, autor: @wispawel12
kategoria: Nieruchomości i architektura,  ocena: 4,  rodzaj: Ogólnodostępny
Nowoczesne technologie budowlane nie tylko dają pole do popisu architektom, ale też pozwalają na poprawę warunków życia i pracy tam, gdzie dotąd było to niemożliwe. O ile w przypadku budownictwa mieszkaniowego szklane dachy to rozwiązanie zwiększające atrakcyjność oferowanych domów czy mieszkań, o tyle w przypadku budownictwa komercyjnego stanowią często jedyne rozwiązanie pozwalające na dostęp do światła pracującym tam ludziom.
Wszędzie tam, gdzie nie można zainstalować okien w ścianach, alternatywą jest dach. Światło naturalne sprzyja koncentracji i poprawia parametry widzenia, przez co praca staje się przyjemniejsza i bardziej efektywna.
Kwestię oświetlenia miejsc pracy regulują przepisy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z tymi regulacjami, w pomieszczeniach stałej pracy powinno być zapewnione oświetlenie dzienne, chyba że jest to niemożliwe lub niewskazane ze względu na technologię produkcji. W takim przypadku, na zastosowanie wyłącznie elektrycznego oświetlenia pracodawca powinien uzyskać zgodę Państwowego Wojewódzkiego Inspektowa Sanitarnego, wydaną łącznie z Okręgowym Inspektoratem Pracy.
Dobre oświetlenie pomieszczeń pracy zapewnia odpowiedni komfort widzenia, umożliwia dokładne wykonywanie zadań i minimalizuje zmęczenie wzroku. Dużo lepiej pracuje się i przebywa w miejscach, gdzie dociera naturalne światło, niż w pomieszczeniach zamkniętych, pozbawionych okien i oświetlanych sztucznie. Widok błękitnego nieba nad głową działa relaksująco, a dopływ naturalnego światła słonecznego pozytywnie wpływa na samopoczucie człowieka. Na parametry widzenia i wykonywania pracy fizycznej lub umysłowej ma wpływ zarówno światło sztuczne, jak i naturalne. Dzięki rozwojowi technologii, naturalne oświetlenie zostało zastąpione przez sztuczne. Wciąż jednak potrzebujemy naturalnego światła dziennego, gdyż jest ono najbardziej korzystne i najlepsze w odbiorze dla człowieka. Ma ono bowiem duży wpływ na nasz organizm, ponieważ nasz rytm biologiczny jest w dużym stopniu uzależniony od niego. Oczywiście tutaj największy wpływ ma światło słoneczne, które reguluje nasz rytm dobowy i wpływa na aktywność organizmu. Według naukowców człowiek powinien przebywać prze co najmniej kilka godzin dziennie w świetle dziennym o natężeniu przynajmniej 4000 lux aby organizm mógł funkcjonować prawidłowo. Jeśli światła jest za mało to organizm produkuje zbyt mało witaminy D, spada koncentracja, pojawia się senność a przy dłuższych okresach niskiej dyspozycji mogą pojawić się również stany depresyjne. Natomiast sztuczne oświetlenie również nie pozostaje obojętne na organizm człowieka, chociaż jego natężenie zazwyczaj jest zbyt niskie aby wpływało na nasz cykl dobowy. Jednak jasność oraz barwa światła sztucznego może wpływać na nastrój, zdolność do koncentracji czy psychikę człowieka. Dzięki wieloletnim badaniom okazuje się, że są trzy zagrożenia dla naszego wzroku ze strony oświetlenia niskiej jakości, czyli zazwyczaj z tanich produktów niemarkowych producentów. Zagrożeniami tymi są :

- migotanie – jeśli elektronika sterująca lub zasilająca diody jest niskiej jakości lub po prostu źle zaprojektowana to może pojawić się efekt migotania. Może on być mocno widoczny ale także prawie niewidoczny lub zauważalny tylko kątem oka. W każdym przypadku powoduje on jednak przyspieszone zmęczenie wzroku, a wraz z nim mogą pojawić się takie dolegliwości jak pieczenie, swędzenie i ból oczu, uczucie ciężkości powiek, mroczki przed oczami, zawroty i bóle głowy, nieostrość widzenia, trudności w koncentracji, wzmożona pobudliwość nerwowa.
- oślepianie – źródła sztucznego światła to elementy elektroniczne o dużej luminacji, czyli o bardzo niewielkich rozmiarach jednak emitujące duże ilości światła. Skoro malutki punkcik świeci jasno to niestety mocno nas oślepia, co negatywnie wpływa na nasz wzrok. Dlatego lepiej stosować diodowe źródło światła, w którym światło jest rozproszone przez dodatkową optykę albo jest emitowane przez kilka diod o mniejszej jasności zamiast jednej diody o bardzo dużej mocy. Najlepszym rozwiązaniem jest takie projektowanie oświetlenia aby same diody nie były bezpośrednio widoczne tylko ażeby docierało do nas światło odbite od innych powierzchni lub przez nie rozproszone. Niemarkowi producenci często stosują w diodach soczewki o bardzo wąskim kącie świecenia, żeby podnieść teoretyczną jasność.
- niebieskie światło – nie tak dawno badania naukowe dowiodły, że długotrwałe narażenie wzroku na niebieskie światło może wpływać negatywnie na fotoreceptory w nabłonku barwnikowym siatkówki. Według naukowców z francuskiej agencji ANSES może to prowadzić do przyspieszenia choroby wzroku zwanej AMD, która jest związana z degeneracją plamki żółtej na wskutek wieku.
Konkludując temat, faktycznie istnieją trzy zagrożenia dla naszego wzroku, ale są one realne tylko wtedy jeśli stosujemy niemarkowe elementy o niskiej jakości. Wystarczy więc korzystać z produktów markowych, o dobrej jakości. Warto jednak pamiętać, że nawet markowe produkty mogą przysporzyć problemów w przypadku nieprofesjonalnej instalacji, dlatego warto również wybierać projektantów oraz instalatorów, którzy posiadają bogatą wiedzę i doświadczenie.
W halach, zakładach produkcyjnych i magazynach rzadko montuje się okna ścienne, gdyż najczęściej i tak są one zastawione regałami. Rozwiązaniem jest tutaj stworzenie świetlika, który zapewni dopływ naturalnego światła do wnętrza budynku. W tego typu konstrukcjach, gdzie tradycyjny dach zostaje zastąpiony przeszkloną, przepuszczającą światło powierzchnią, sprawdzają się systemy wykonane z aluminium. Cechy aluminium pozwalają na stworzenie lekkich konstrukcji dachowych o zróżnicowanych kształtach. Wykorzystanie nawet małego świetlika dachowego może zapewnić więcej światła wewnątrz pomieszczenia niż tradycyjne, duże okno umieszczone na ścianie. Takie systemy umożliwiają stworzenie przeszklonych dachów jedno- i dwuspadowych o nachyleniu do 15º w przypadku dachów z oszkleniem ognioodpornym i od 3º do 75º w pozostałych przypadkach, w różnych wersjach kolorystycznych i wykończenia powierzchni.
Wykorzystanie aluminiowych systemów architektonicznych do tworzenia przeszklonych powierzchni dobrze wpisują się w nowoczesne budownictwo. Połączenie metalu i szkła pozwala na podniesienie atrakcyjności danego obiektu i nadanie mu ciekawego wyglądu. Prócz tego bardzo istotne jest jednak bezpieczeństwo. Konstrukcja świetlika czy dachu przeszklonego sprawia wrażenie lekkiej i elastycznej. Jest ona również bardzo solidna i spełnia rygorystyczne normy w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Jest tak, ponieważ aluminium charakteryzuje się wyższą niż PCV czy drewno odpornością na ogień. Wykorzystanie ognioodpornego szkła i wypełnienia z materiałów izolacyjnych, w połączeniu z cechami aluminium zapewnia bezpieczeństwo użytkowania całej konstrukcji.
Zastosowanie świetlików dachowych i przeszklonych dachów pozwala na doświetlenie wnętrz, poprawę parametrów widzenia i podniesienia komfortu. Istotny jest również aspekt ekonomiczny i ekologiczny. Dzięki dopływowi naturalnego światła można zaoszczędzić energię elektryczną poprzez redukcję zużycia oświetlenia sztucznego, a tym samym zmniejszyć rachunki i ograniczyć emisję CO2 do atmosfery. Oszczędność energii możliwe do uzyskania w ten sposób uzależniona jest od pory roku.
GALERIA

 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
4
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły