NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
512redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

NOWE ZASTOSOWANIE KERAMZYTU

Dodano: 11.01.2015, autor: @wispawel12
kategoria: Technika,  ocena: 5,  rodzaj: Ogólnodostępny
W Polsce, nazwa keramzyt została zapożyczona z języka greckiego – glina Gancarska – keramos (czyli keramzyt). Keramzyt produkowany jest ze specjalnych gatunków gliny, bez dodatków chemicznych – jest to produkt w 100% naturalny.
Kruszywo keramzytowe otrzymywane jest z iłów i glin łatwo pęczniejących, które po wstępnym rozdrobnieniu i uplastycznieniu wypieka się w piecach obrotowych. Temperatura obróbki to około 1200ºC. Glina w piecu znacznie powiększa swoją objętość. W wyniku tego procesu otrzymuje się grudki o owalnym kształcie, które są z wierzchu pokryte warstwą ceramiczną. Dlatego, że grudki te są różnych rozmiarów, dzieli się je na kilka frakcji : 0-4mm, 2-4mm, 4-8mm, 4-10mm, 8-20mm i 10-20mm, a ich ciężar objętościowy wynosi odpowiednio : 425-575kg/m³, 332-449kg/m³, 280-380kg/m³, 270-370kg/m³, 230-310kg/m³, 230-310kg/m³.
Granulat taki jest wykorzystywany do tworzenia mieszanki cementowej. Dzięki dodaniu substratu keramzytowego można znacznie ograniczyć ciężar zaprawy, bez zmiany jej wytrzymałości. Należy podkreślić, że keramzyt jest niepalny, obojętny chemicznie, jest także odporny na wodę i działanie pleśni, grzybów i gryzoni. Stanowi on także dobry izolator termiczny, co dodatkowo podnosi jego atrakcyjność, np. w produkcji pustaków. Stosuje się go również jako zasypkę izolacyjną na stropy, czy posadzki. Ciekawym rozwiązaniem są także keramzytowe prefabrykaty wielkowymiarowe, z których można składać całe prefabrykowane domy. Jako ciekawostkę należy dodać, iż keramzytowe grudki znalazły, oprócz budownictwa, zastosowanie w rolnictwie i ogrodnictwie, gdyż są materiałem bardzo dobrze zatrzymującym wilgoć. Jest on używany jako podłoże do upraw bezglebowych. Keramzyt w ogrodnictwie stosowany jest jako drenaż w uprawach kwiatów doniczkowych, składnik filtrów biologicznych w oczkach wodnych, jako podsypka (zwłaszcza w glebach przesiąkalnych), jak również jako zwyczajny grys dekoracyjny.
Keramzytowe kruszywo jest materiałem, którym warto się zainteresować w trosce o dom nie tylko solidny, ale i dobrze zaizolowany. Jego zalety doceniono na całym świecie, również w Polsce, gdzie doskonale znosi nasze warunki klimatyczne. Jest odporny na korozję biologiczną oraz na działanie gryzoni, owadów, grzybów i pleśni. Cechuje go dobra izolacyjność termiczna i duża wytrzymałość mechaniczna.
W Polsce produkcję keramzytu rozpoczęto w latach 70-tych, ubiegłego wieku. Najczęściej wykorzystuje się keramzyt do wykonywania izolacji podłóg na gruncie oraz ocieplania i drenażu ścian piwnicznych. Może służyć też do renowacji starych podłóg. Keramzyt wykorzystany jako izolacja może być użyty wielokrotnie. Dzięki temu, że nie traci on swoich właściwości wraz z upływem czasu. Dla największej frakcji keramzytu stosowanej właśnie jako izolacja, w stanie suchym wynosi 0,075W/(mK), a dla styropianu to 0,04W/(mK). Oznacza to, że koszt wykonania izolacji na gruncie z keramzytu może być zbliżony lub nawet nieco niższy od izolacji ze styropianu, ponieważ zamiast podsypki piaskowej, podłoża betonowego i warstwy z płyt styropianowych robi się tylko warstwę zagęszczonego keramzytu. W porównaniu z polistyrenem ekstradowanym (XPS) porównanie cen wypada znacznie korzystniej dla keramzytu. Natomiast ściany wzniesione z keramzytobetonu mają dobrą izolacyjność akustyczną. Bardzo dobrze zabezpieczają wnętrze domu przed hałasem pochodzącym z zewnątrz. Porowata struktura kulek keramzytu doskonale rozprasza i absorbuje fale dźwiękowe. Dzięki temu wnętrze domu jest ciche. Izolacyjność akustyczna ściany z keramzytobetonu o grubości 18 cm wynosi 46-50 dB.
Dachy zielone i użytkowe z keramzytem są lekkie, termoizolacyjne, mrozoodporne. Mają znakomitą zdolność odprowadzania wody (współczynnik filtracji 3,3 cm/s). Jednocześnie nasiąkliwość na poziomie ok. 35% gwarantuje dostateczną pojemność wodną warstwy. Łatwo oddają nagromadzoną wilgoć, dzięki czemu pełnią rolę swoistego buforu wodnego. Keramzyt zapewnia stabilną strukturę (tworzy szkielet substratu). W ten sposób gwarantuje dostateczną ilość wolnych przestrzeni powietrznych.
Jest kilka cech, które wyróżniają keramzyt spośród innych materiałów. Jest gwarantem skuteczności rozwiązań wykorzystujących kruszywo keramzytowe, posiada wysoką odporność na działanie wody, mrozu, nawozów, kwasów humusowych oraz agresywnego środowiska. Jest materiałem obojętnym chemicznie. Lekki beton zwarty i półzwarty na bazie keramzytu może być zastosowany do wykonania warstw spadkowych. Betony jamiste (już od gęstości 500kg/m³) przepuszczają wodę i można z nich wykonywać np. ławy pod obrzeża usytuowane prostopadle do spadku połaci.
Domy z keramzytu posiadają właściwości ciepła, nowoczesności i energooszczędności. Warto rozważyć budowę z prefabrykatów keramzytowych. Jest to technologia pozwalająca na maksymalne skrócenie czasu budowy i zdecydowane jej uproszczenie. Na plac budowy, samochodami ciężarowymi, przywożone są gotowe ściany, wykonane bezpośrednio pod projekt inwestora. Montowane są przy pomocy dźwigu – jedna kondygnacja to jeden dzień montażu. Innym atutem tej technologii jest jej „suchość”. W porównaniu do tradycyjnej, murowanej, poziom wilgoci technologicznej w budynku z prefabrykatów keramzytowych jest nieporównywalnie mniejszy, co powoduje, że inwestor nie tylko nie musi martwić się o sezonowanie budowy, ale zyskuje również możliwość wprowadzenia się do domu bezpośrednio po zakończeniu budowy. Dokładność wykonania ścian oraz ich gładkość powodują, że nie trzeba ich już tynkować, wystarczy przed malowaniem nałożyć kilkumilimetrową gładź. Wewnątrz ścian, znajdują się elementy uzbrojenia pod instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną, co powoduje, iż rozprowadzenie instalacji w budynku jest zdecydowanie prostsza. Każda ze ścian produkowana jest zgodnie z projektem inwestora, przy czym sama produkcja jest bardzo elastyczna – istnieje możliwość zrealizowania elementu o dowolnym kształcie, bez żadnych ograniczeń modułowych, z dokładnością, o której na tradycyjnym placu budowy można jedynie pomarzyć.

Elementy budowlano-keramzytowe.

Produk owane są pustaki ścienne i pustaki stropowe. Wykonane są one z betonu lekkiego na bazie kruszywa keramzytowego. Cechą charakterystyczną tych elementów jest wysoka izolacyjność termiczna, mały ciężar i wysoka wytrzymałość. Budynki wykonane z tego rodzaju materiałów posiadają bardzo dobrą stateczność cieplną, akustyczną i przeciwogniową. Elementy te są stosowane na konstrukcję ścian piwnic, kondygnacji, ścian działowych i stropów. Pustaki stropowe keramzytowe to obecnie jedne z najzdrowszych na rynku materiałów do budowy domu. Dzięki swoim kształtom są łatwe w montażu. Układane są pomiędzy belkami konstrukcyjnymi stropu gęstożebrowego i następnie zalewane cienką warstwą lekkiego betonu. Pustaki wraz z belką stropową tworzą system stropu przeznaczony do budownictwa mieszkaniowego.

Aprobaty Techniczne.

Bardzo cenną rolą Instytutów Naukowych jest wydawanie Aprobat Technicznych dla poszczególnych rodzajów materiałów produkowanych w Polsce. Produkty z keramzytu również posiadają takie Certyfikaty. Wydają je Instytucje do tego uprawnione. Zostają wydawane na wniosek Producenta, w oparciu o rozporządzenie Ministra Infrastruktury (Dz.U. Nr 249, poz. 2497 ze zm.). Aprobata zostaje wydawana na czas określony. Każda w stosunku do jednego produktu. Aprobata zawiera przeznaczenie opiniowanego produktu oraz warunki jego stosowania. Wyrób objęty Aprobatą Techniczną powinien być produkowany zgodnie z systemem zakładowej kontroli produkcji. Producent powinien ustanowić, udokumentować, wdrożyć i utrzymywać system zakładowej kontroli produkcji w celu zapewnienia, że wyrób wprowadzony do obrotu jest zgodny z wymaganiami Aprobaty Technicznej i deklarowanymi wartościami. System zakładowej kontroli produkcji powinien obejmować : procedury, instrukcje oraz specyfikacje techniczne i normy, opis techniczny wyrobu, regularne kontrole i badania surowców i materiałów, regularne kontrole i badania gotowego wyrobu. Taki system zapewnia wysoką jakość produkowanych wyrobów budowlanych z keramzytu.
GALERIA

 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
5
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły