NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
514redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

7 DOKUMENTÓW KONIECZNYCH DO UZYSKANIA POZWOLENIA NA BUDOWĘ

Dodano: 16.01.2015, autor: @wispawel12
kategoria: Nieruchomości i architektura,  ocena: 3,  rodzaj: Ogólnodostępny
7 dokumentów koniecznych do uzyskania pozwolenia na budowę domu

W chwili otrzymania pozwolenia na budowę można rozpocząć budowę domu jednorodzinnego. Aby je uzyskać należy jednak dopełnić szeregu formalności. Podpowiadamy, do jakich urzędów się udać i jakie dokumenty należy zgromadzić.
Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Planowanie domu należy rozpocząć od sprawdzenia, czy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego uwzględnia teren działki.
Jeśli tak jest, to formalności będą trwały krócej. W odpowiednim wydziale ds. architektury w urzędzie gminy albo miasta należy złożyć wniosek o aktualny wypis i wyrys z MPZP. Jest on wydawany odpłatnie. Aby go uzyskać potrzebny będzie koniecznie numer ewidencyjny działki. Czas oczekiwania: do 14 dni, zazwyczaj ok. 3 dni.
Jeśli dla interesującego nas terenu nie sporządzono Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, trzeba ubiegać się o decyzję o warunkach zabudowy. Okres oczekiwania na dokumenty: do 65 dni. Do wniosku trzeba dołączyć m.in. kopię mapy zasadniczej (można ją uzyskać w Wydziale Geodezji Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego), oświadczenie o zapewnieniu dostawy mediów (do otrzymania w zakładach: Gazowniczym, Wodociągów i Kanalizacji, Energetycznym).

Oświadczenie o połączeniu działki z drogą publiczną

O wydanie oświadczenia należy wnioskować do właściwego zarządcy drogi (gminna, powiatowa, krajowa), przy której znajdować się będzie budowa. Czas oczekiwania: ok. 14 dni.

Warunki dostawy mediów

Na tym etapie konieczne jest uzyskanie warunków dostawy mediów: energii elektrycznej w Zakładzie Energetycznym, wody i odbioru ścieków w zakładzie Wodociągów i Kanalizacji oraz gazu w Zakładzie Gazowniczym. Czas oczekiwania: do 30 dni.

Wypis i wyrys z rejestru gruntów - działki własnej i sąsiednich

W wydziale geodezji i kartografii w odpowiednim starostwie powiatowym możliwe jest uzyskanie wypisu i wyrysu z rejestru gruntów działki własnej i sąsiednich. Czas oczekiwania: ok. 1 dnia.

Aktualna mapa sytuacyjno-wysokościowa

U uprawnionego geodety konieczne jest wykonanie aktualnej dla działki mapy sytuacyjno-wysokościowej w skali 1:500 przeznaczonej do celów projektowych.

Decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej

Do kompletu konieczne jest uzyskanie decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej (dla gruntów kl. I do III). Warto wyłączyć tylko tę część na której zamierza się zbudować dom.

Projekt budowlany

Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, w biurze architektonicznym należy zamówić projekt. W zależności od preferencji - można wybrać pomiędzy gotowym albo indywidualnym, robionym na zamówienie. Architekt z uprawnieniami stworzy tzw. adaptację projektu.

Jednocześnie wykonać należy uzgodnienia Planu Zagospodarowania działki z zakładami: Energetycznym, Wodociągów i Kanalizacji, Gazowym, z właściwym zarządcą drogi przy której znajduje się inwestycja i w Zakładzie Uzgodnień Dokumentacji Projektowej).

Po wykonaniu tej adaptacji cała dokumentacja staje się projektem budowlanym. Do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę, będzie on potrzebny w czterech egzemplarzach.

Pozwolenie na budowę

Po spełnieniu wszystkich opisanych wymogów, jest się w posiadaniu wszystkich niezbędnych dokumentów potrzebnych do wydania pozwolenia na budowę. Wniosek o pozwolenie na budowę wraz z załącznikami należy złożyć w Wydziale Budownictwa Starostwa Powiatowego. Urząd w terminie 65 dni wydaje decyzję. Uprawomocnienie decyzji o pozwolenie na budowę następuje po dwóch tygodniach. Po tym okresie należy z powrotem udać się do urzędu po potwierdzenie uprawomocnienia.

Od 4 września 2013 roku obowiązuje nowy druk - wniosek o pozwolenie na budowę. Można go pobrać, np. ze strony internetowej odpowiedniego wydziału zajmującego się architekturą Urzędu Miasta w dziale Biuletyn Informacji Publicznej. Zawiera on m.in. dane inwestora, pełnomocnika i adres zamierzenia budowlanego.
GALERIA

 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
3
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły