NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
514redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

KOLOROWY BETON

Dodano: 19.01.2015, autor: @wispawel12
kategoria: Nieruchomości i architektura,  ocena: 3,  rodzaj: Ogólnodostępny
Beton przejmuje obecnie coraz więcej funkcji architektonicznych. Kolor staje się inspiracją dla rozwiązań przeznaczonych dla profesjonalistów oraz odbiorców indywidualnych. Barwiony beton wychodzi naprzeciw twórczej wyobraźni architektów i urbanistów pozwalając na tworzenie przestrzeni o dużej sile wyrazu, a także umożliwiając łączenie wysokich walorów użytkowych ze współczesnymi trendami. Znany od tysiącleci beton obecnie uznany jest za coś więcej niż tylko materiał konstrukcyjny. Światowej sławy architekci używają go jako element dekoracyjny, pozwalając na realizację najbardziej śmiałych pomysłów. Kolor sprawdza się tam, gdzie oprócz wysokich parametrów eksploatacyjnych potrzebne są niecodzienne rozwiązania estetyczne. Z kolorowego betonu zbudowano m.in. Galerię Sztuki w Casais w Portugalii czy wyróżniający się żywą barwą, pomarańczy wiadukt w Hiszpanii. Kolorowy beton zaliczany jest do tzw. betonów architektonicznych. Nie ma jednoznacznej definicji tego pojęcia. W ogólnym znaczeniu, przez beton architektoniczny (fasadowy, elewacyjny) rozumie się zazwyczaj powierzchnie betonowe o zdefiniowanych wymaganiach odnośnie do ich wyglądu. Charakteryzuje się przede wszystkim walorami estetycznymi. Jego trwałość i wytrzymałość umożliwiają pozostawienie go bez dodatkowych zabezpieczeń, takich jak pokrycie warstwą tynku lub inną powłoką, stosowaną zazwyczaj w konstrukcjach betonowych. W celu uzyskania takiego efektu konieczna jest szczególna dokładność i staranność w produkcji i przerobie betonu. Betony architektoniczne nie są opisane w sposób wiążący żadną ogólnie uznaną normą czy przepisem budowlanym, głównie z tego powodu, że na końcowy sukces wpływ ma wiele czynników zarówno w trakcie przygotowania i produkcji betonu, jak i jego wbudowania.
Współczesny rynek domaga się wykonywania wysokiej jakości elementów betonowych, spełniających bardzo wysokie wymagania techniczne i estetyczne stawiane zarówno przez inwestora, jak i projektanta. Powstałe dzięki rozwojowi nowych polimerów domieszki do betonów samozagęszczalnych oraz jej siostrzanej technologii, betonów prawie samozagęszczalnych stały się perspektywicznym rozwiązaniem technologicznym dla wykonawców elementów betonowych wykonywanych na budowie, a także elementów prefabrykowanych w specjalistycznych zakładach wytwórczych. Dzięki temu zdecydowanie podniosła się kultura produkcji oraz jej dalszego przetwarzania. W tym samym czasie znacznie wzrosły także oczekiwania zamawiających co do uzyskiwania określonej faktury, stałej barwy, zachowania wymiarów elementów zgodnie z dokumentacją. Produkowane elementy można podzielić na te, w których najważniejszym zadaniem jest uzyskanie powierzchni elementu o dużej gładkości, dobrego odwzorcowania matrycy, deskowania, prawidłowego ukazania ziarna kruszywa lub uzyskanie określonej, a co najważniejsze jednolitej barwy elementu. Innym bardzo istotnym parametrem jest możliwość osiągnięcia bardzo wysokiej wytrzymałości wczesnej, powyżej 40 MPa, w czasie ok. 16 godz.. Jednak w większości przypadków zawsze mamy do czynienia z tzw. parametrem dominującym, któremu podporządkowujemy dalsze nasze działania, a jest nim jego barwa. Beton barwiony to znacznie więcej niż beton z dodatkiem porcji pigmentu. Podstawą konstrukcji takich betonów jest beton architektoniczny wraz z całą procedurą, zaczynając od projektowania, a kończąc na wykonaniu elementu betonowego i jego pielęgnacji. Na każdym etapie muszą być podejmowane zasadnicze decyzje dotyczące prawidłowego toku postępowania oraz koniecznej systemowej kontroli jakości całego procesu. Stosowane systemy barwionego betonu mogą zapewnić uzyskanie w betonie niezwykłej palety barw o wysokiej jakości i jednorodności, spełniając tym samym oczekiwania zarówno inwestorów, jak i projektantów we wszystkich możliwych zastosowaniach, od betonu towarowego aż do indywidualnych projektów elewacji, aranżacji wnętrz czy elementów prefabrykowanych. Receptury betonu prawidłowo technicznie skonstruowane, a jednocześnie ekonomicznie efektywne są kluczem do zapewnienia sukcesu realizacji zadania. Wybór kilkunastu kolorów podstawowych daje zapewnienie ich mieszania w różnych proporcjach, pozwalając uzyskać barwny beton w prawie nieograniczonej gamie odcieni wielu barw. Zastosowanie systemu zapewnia łatwość uzyskiwania barwnego betonu oraz zapewnia ochronę środowiska przed pyłem przy wykonywaniu barwionych w masie betonów dzięki płynnej formie domieszki barwiącej.
System może być wykorzystywany także do produkcji i wykonywania : kostki brukowej, betonowych elementów drobno-wymiarowych, posadzek betonowych, elementów prefabrykowanych wykonywanych w różnych technologiach oraz konstrukcji wylewanych na mokro z betonu towarowego. Dozowanie domieszek barwiących może być wykonywane przy wykorzystaniu dozatorów domieszek, dla różnych systemów mieszania. Przy możliwości korzystania z bardzo różnych systemów mieszania i dozowania uzyskanie właściwych kolorów jest zapewnione w bardzo różnych warunkach, niezależnie czy jest to codzienna produkcja dużych ilości betonu, czy też produkowane są małe ilości betonu do zastosowań specjalnych, np. fragmenty konstrukcji budynku czy posadzka. Dodatkowymi możliwościami w uzyskiwaniu różnych efektów jest stosowanie powierzchniowych opóźniaczy wiązania cementu. Preparaty te umożliwiają uzyskiwanie określonej głębokości działania opóźniacza, a poprzez to rozmaite efekty strukturalne na powierzchni betonu.
Po opanowaniu produkcji w systemie ASCC (beton prawie samozagęszcalny) można było przejść do technologii SCC, czyli betonu samozagęszczalnego. W rezultacie przy zachowaniu parametrów wytrzymałościowych betonu świeżego i stwardniałego, w tym najważniejszego parametru dla prefabrykacji, czyli wczesnej wytrzymałości, uruchomiona produkcja zlikwidowała konieczność zagęszczania przez wibrowanie (eliminacja hałasu) i uzyskanie bardzo wysokiej jakości zewnętrznych powierzchni betonu.
Innym ciekawym przykładem tworzenia tego gatunku betonu jest możliwość kształtowania jego faktury. Nietypowym przykładem imitacji starej konstrukcji lub kamienia naturalnego za pomocą odpowiednio przygotowanej mieszanki betonowej jest element prefabrykowany. W wyniku uzyskania dużej ciekłości oraz dobrych właściwości odpowietrzania mieszanki betonowej udało się w sposób bardzo dokładny odwzorować powierzchnię matrycy na elemencie żelbetowym imitującą powierzchnię starego, spękanego betonu. Dużą rolę odgrywa również dobranie właściwego środka antyadhezyjnego. To właśnie on m.in. ma ułatwić odprowadzenie powietrza z powierzchni elementu, tworząc gładką szczelną strukturę bez kawern.
Szeroko rozumiany beton kolorowy jest elementem wykorzystywanym dla podkreślenia form i wykończenia estetycznego budynków mieszkalnych, biurowych oraz użyteczności publicznej. Ten sam aspekt jest też coraz częściej wykorzystywany w budownictwie inżynieryjnym. Dotychczasowe metody polegające głównie na nakładaniu barwnych powłok z wysokiej jakości farb, często na koniecznych szpachlach, nie są zadowalającymi i wystarczającymi rozwiązaniami. Problem właściwego kształtowania zewnętrznych powierzchni w betonowych prefabrykatach czy elementach konstrukcji inżynierskich wylewanych na placach budowy jest ważny dla wielu krajów, w tym także dla Polski. Inwestorzy i projektanci oczekują, oprócz trwałości i wysokich parametrów wytrzymałościowych betonu, także możliwości estetycznego i trwałego sposobu kształtowania odpowiednio zróżnicowanej, atrakcyjnej jego faktury i wyglądu zewnętrznego. Omówione powyżej rozwiązania są dla nich bardzo skuteczne.
GALERIA

 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
3
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły