NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Z komputerem za pan brat

Dodano: 26.01.2015, autor: @filoloszka86
kategoria: Komputery, Informatyka,  ocena: 3,  rodzaj: Ogólnodostępny
"Komputery to najmądrzejsze kretyni."

/Norman Mailer/


Komputer. Dziś trudno bez niego żyć. Służy nam niemal do wszystkiego: aplikowania na oferty pracy, słuchania muzyki, oglądania filmów, grania we wszystkie możliwe gry, pisania tekstów w różnych plikach, tworzenia prezentacji multimedialnych... Możliwości jest wiele, można by nawet rzec: to istny ocean bez dna. Ba, nawet zapisy na studia odbywają się za pośrednictwem strony internetowej tej czy innej uczelni - ja sama musiałam przejść przez to dwukrotnie, z tą jedynie różnicą, że wtedy ten system rekrutacji dopiero raczkował, a dziś zadomowił się już na dobre. A kiedyś? Jak to było w czasach "przedkomputerowych", bez komórek, Internetu, tabletów, radia i telewizji? Na pewno były inne rozrywki, inaczej spędzano czas, częściej przebywało się wśród ludzi, życie towarzyskie było pełniejsze, ważniejsze, miało sens. A teraz? Komputer pomaga, czy ogłupia? Komputer to super wynalazek, czy jak twierdzi Mailer "mądry kretyn"? To zagadka godna samego Sfinksa i zapewne nie wystarczy nam życia na to, aby znaleźć sensowną i trafną odpowiedź.

Komputery to najmądrzejsze kretyni. Z logicznego punktu widzenia komputer nie może być kretynem. Słowa kretyn z reguły używa się do nazwania osoby, która w sposób szczególny nas zdenerwowała, obraziła lub po prostu źle się zachowała w tej czy innej sytuacji. Co więcej, można takiej osobie wygarnąć wprost: "Ty kretynie, co Ty robisz!" i każdy wie, o co chodzi i o kogo chodzi. Z komputerem jest już znacznie trudniej: nie dość, że się zawiesi lub zepsuje w najmniej spodziewanym lub pożądanym momencie, to jeszcze będzie głuchy na nasze wrzaski, jęki, prośby i groźby. Komputer to jedynie zimna maszyna, poddana całkowicie służbie i woli człowieka - więc sama w sobie na pewno nie jest najmądrzejsza. No chyba, że będzie nim robot zdalnie sterowany głosem, guzikiem lub baterią - wtedy to już zupełnie inna sprawa, inny rodzaj dyskusji, ale zostawmy to na boku, bo nie o to tu chodzi. Komputer najmądrzejszym kretynem jest wtedy, kiedy np. wtedy, kiedy na jakiejś stronie internetowej zrobimy sobie ten czy inny test i ślepo wierzymy w jego wynik; kiedy klikamy na reklamę, z której nic nie wynika, bo korzyści są zerowe, a bilans wychodzi na minus. Po prostu. Nie ma co się oszukiwać - komputer "myśli" swoje, a my też myślimy i czujemy swoje. I w tej kwestii nigdy nie dojdziemy do porozumienia. Nigdy.

I tak już zupełnie na koniec: nie twierdzę, że komputer to zło absolutne i destrukcyjne. W końcu to za jego pośrednictwem mogę pisać tego bloga, mieć konta na pocztach i portalach w Internecie, a nawet komunikować się z innymi przez gg czy skypa. Problem nie polega na samym w sobie korzystaniu z tego wszystkiego, tylko w naszym podejściu do tego - najważniejszy jest zdrowy rozsądek i nasza wiedza, kiedy z tego korzystać, a kiedy robić inne rzeczy, żyjąc poza światem wirtualnym. Na 100%.

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
3
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły