NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Pięcioma krokami przez Barcelonę

Dodano: 11.02.2015, autor: @daisy
kategoria: Turystyka i podróże,  ocena: 3,  rodzaj: Ogólnodostępny
Barcelona kusi turystów swoim urokiem związanym z położeniem, klimatem, architekturą oraz atrakcjami turystycznymi.
Stolica Hiszpanii nad Morzem Śródziemnym w strefie klimatu subtropikalnego śródziemnomorskiego co sprzyja licznym wizytom turystów.
Barcelona uznawana za centrum turystyczne przez liczne zabytki, oryginalną architekturę, rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i najlepsze na świecie plaże miejskie dla tych, którzy wolą błogie lenistwo podczas wakacji.

Dlaczego kto raz postawił nogę na hiszpańskiej ziemi, będzie tam wracał przy każdej możliwej okazji? Widocznie są do tego powody...


I KROK - SAGRADA FAMILIA:
Świątynia Pokutna Świętej Rodziny - kataloński kościół architekta Antoniego Gaudiego, unikalna w swej formie świątynia rzymskokatolicka. Wciąż w budowie, jako jeden z symboli Barcelony. Pomimo, że budowa zaczęła się w 1882 roku to trwa do dnia dzisiejszego. Budowa świątyni finansowana tylko i wyłącznie z datków sponsorów, nie z funduszy władzy.
Ze świątynią wiąże się symbolika religijna:
* zaplanowano 18 wież do 170m wysokości, odpowiadają one 12 apostołom, 4 ewangelistom, Maryi i Jezusowi ( centralna i najwyższa )
Trzy fasady symbol życia Jezusa:
* wschodnia: narodziny i dzieciństwo. Wyrzeźbiono w niej Świętą Rodzinę, anioły i zwierzęta. Trzy portale symbolizują: wiarę, nadzieję i miłość.
* zachodnia: męką pańska, bardzo dosadne przedstawienie bólu i upokorzenia Jezusa, co jest powodem wielu nieporozumień.
* południowa: Fasada Chwały, życie po zmartwychwstaniu.

II KROK - PARK GüELL:
ogród w północno-centralnej części miasta przy ul. Olot, bardzo duży z licznymi elementami architektonicznymi. Projektant kataloński Antonio Gaudi.
Ogrodzenie otaczające ogród powstało z kamieni o nieregularnych kształtach i kolorach, umieszczono w nim 7 bram wejściowych. Główne wejście charakteryzują dwa medaliony z napisami "Park" i "Güell" ułożonymi z mozaiki ceramicznej. Zieleń, ciekawe formy architektoniczne i system rozplanowania dróg i ścieżek co roku zachwyca miliony turystów.
Elementami najbardziej przyciągającymi zwiedzających są:
* brama z kutego żelaza z pawilonami
* schody do głównego pawilonu; architekt zaplanował trzy symboliczne wysepki:
- grota
- wąż na tle katalońskiej flagi - mądrość
- salamandra - symbol Plutona
* teatr grecki - taras nad pawilonem głównym, wykładana mozaiką ława przez całą długość
* dom Gaudiego - muzeum artysty

III KROK - PALAU NACIONAL I FONTANNY:
projekt inżyniera Carlsa Buegasa na Wystawę Światową. Widok pałacu poprzedza fontanna z oświetleniem i efektami muzycznymi, gdzie odbywają się pokazy, gdy zapada zmrok. Fontanna jest bardo urozmaicona pod względem formy, strumienie wody przybierają tysiące kształtów i kolorów. W nocy Palacio Nacional rzuca w niebo dziewięć snopów światła ( ilość liter w słowie BARCELONA). We wnętrzu obecnie można podziwiać niezliczone zbiory dzieł romańskich oraz hiszpańskiej sztuki gotyckiej.

IV KROK - CAMP NOU:
gratka dla fanów piłki nożnej, a w szczególności klubu FC Barcelona. Trybuny obiektu mieszczą niemalże 100 000 kibiców, jest to największy stadion w Europie i drugi na świecie. Według UEFA pięciogwiazdkowy stadion o najwyższych standardach. Na Camp Nou rozgrywano mecze Ligi Mistrzów, igrzyska olimpijskie (1992), mistrzostwa Europy (1964) i świata (1982). W roku 1982 na stadionie mszę odprawił Jan Paweł II, na której obecny był cały skład FC Barcelony. Obiekt jest też miejscem licznych koncertów, gościli tu: Julio Iglesias, Pink Floyd, U2, Sting oraz Michael Jackson. Muzeum klubowe jest tutaj kolejną atrakcją, można podziwiać liczne trofea, herby, stroje, zdjęcia oraz posągi zawodników klubu i zakupić pamiątki. Zawrót głowy dla kibiców.

V KROK - TIBIDABO:
najwyższe wzgórze w okolicy Barcelony, nazywa z łaciny ' Tobie dam ', nawiązują do słów kierowanych do Chrystusa przez diabła. Na wzgórzu mieści się kościół Najświętszego Serca, widoczny z każdej części miasta, zwieńczeniem kościoła jest posąg Chrystusa z rozłożonymi rękoma.
Kolejna atrakcja Tibidabo to park rozrywki oraz zabytkowy tramwaj Tramvia Blau, można z niego podziwiać ciekawe rezydencje i założenia u stóp wzgórza.


Przeglądając ciekawe oferty turystyczne Barcelony, nie można się dziwić, że turyści zakochują się w tym mieście od pierwszego wejrzenia. Stolica Hiszpanii kusi wieloma atrakcjami, w na prawdę niskich cenach i jest świetnym pomysłem na bardzo aktywne spędzenie wakacji.

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
3
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły