NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
512redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Lęk rozebrany

Dodano: 02.03.2015, autor: @Soul of Crystal
kategoria: Życie codzienne,  ocena: 1,  rodzaj: Ogólnodostępny
W niemal każdym otoczeniu istnieje Pan Strachliwy ( lub Pani – obojętne ) . Najbardziej cechuje się tym , że denerwuje otoczenie tym swoim lękliwym charakterem , Ciebie pewnie również. . Potrafi być irytujący.
Większość ludzi słyszała o tezie , że ta cecha charakteru , która najbardziej drażni nas u kogoś to tak naprawdę coś , co powinniśmy zmienić w sobie , prawda ? Skoro jesteśmy jak lustrzane odbicia siebie nawzajem , jak popularnie się głosi.,

Wracając do Strachliwego , spotyka się go co jakiś czas i po prostu przechodzi na drugą stronę ulicy . A co robią ludzie , kiedy pojawia się niewygodny temat ? Wstają , idą do innego pokoju , idą coś zjeść , dostają nagle kaszlu , lub chwytają za telefon .Jednym słowem , podświadomie robią wszystko , by jakoś przerwać nadchodzące uczucie dyskomfortu i mu zapobiec . Może to i przyjemniejsze w jakiś sposób – zamiast myśleć np. nad sobą można się najeść słodyczy , odkryć nowy program w telewizji czy w końcu przeczytać sms – a od szefa . Tylko po co stosować takie uniki ? To , o czym najbardziej nie chce człowiek myśleć , to tak naprawdę rzeczy , o których należy pomyśleć w pierwszej kolejności ,- i dojść z nimi do ładu .

Motorem wielu działań i myśli jest , niestety , lęk . Hamuje, zagłusza , spowalnia lub całkowicie uniemożliwia myśli , działania , procesy , które mogłyby mieć bardzo pozytywne dla nas skutki . A to jest niszczące, zwłaszcza jeśli jest już w fazie odruchowej reakcji . Lęk jest ziarenkiem , z którego potrafią wyrosnąć chwasty – olbrzymy ( ból , strach , fobie, urazy toksyczne relacje , uzależnienia , patologie – słowem – nic pozytywnego) . Nie trzeba być ogrodnikiem by wiedzieć , że lepiej rozpoznać takie „ziarna” pomiędzy innymi i w ogóle ich nie siać, niż później cyklicznie wyrywać wyrosłe z nich chwasty .

Człowiek nie daje sobie pozwolenia na długotrwałe poczucie szczęścia , spokoju i harmonii, bo wydaje mu się , że to sprowokuje nieprzychylność losu . Woli więc pędzić żywot człowieka poczciwego aczkolwiek strapionego . Takie poglądy są przekazywane najczęściej genetycznie przez starsze pokolenia, jako przygotowanie do ponurego , ciężkiego życia , w trosce o to , by oszczędzić ewentualnych rozczarowań. U podstaw nie leży nic innego , niż lęk przed możliwym niepowodzeniem. Po co zakładać z góry niepowodzenie i czynić go prawdopodobnym ? Często po to , by nic nie robić , by nie podejmować w ogóle działań .Tylko , jak słusznie zauważyła kiedyś L. Hay ” Samo siedzenie w fotelu i myślenie o drugim pokoju nie sprawi, że się tam nagle znajdziemy „ No chyba , że fotel jest latający i sterowany myślami , ale na to bym nie liczyła ;)

Tak czy inaczej , najprostszy sposób na uświadomienie sobie własnych lęków ( a co ma za tym iść – wykorzenienie ich ) obrazuje proste ćwiczenie wg. schematu wizja- pytanie- konkluzja , czyli :

1. Wyobraź sobie , że osiągasz to , czego pragniesz np. kupujesz dom

2. Postaw sobie pytanie : ” Co mogło by stanąć na przeszkodzie byś tego nie dostał/osiągnął/dokonał” ? np. nie dostaniesz kredytu

3. Konkluzja - czyli odrzucenie , brak pieniędzy (operując naszym przykładem z kupnem domu ) . Tego naprawdę się boisz .

Lęk przed odrzuceniem teraz może mieć wpływ na zaniechanie marzeń o kupnie domu , ale za chwilę uaktywni się w innej formie np. postanowisz zostać wiecznym singlem . Dwa różne działania, geneza ta sama. Na szczęście , lęk to tylko emocja , nic stałego, dopóki zdrowo potraktowana ( czujesz-akceptujesz-przeżywasz- pozwalasz jej odejść) . Chyba, że sama wcześniej ucieknie. Ze strachu.

;)

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
1
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły