NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
512redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

CO ZROBIĆ, KIEDY ZALEJĄ TOBIE MIESZKANIE?

Dodano: 14.03.2015, autor: @wispawel12
kategoria: Życie codzienne,  ocena: 4,  rodzaj: Ogólnodostępny
Odpowiedzialność za zalanie mieszkania zależy od przyczyny usterki. Nie zawsze winę ponosi sąsiad z góry. Odpowiedzialność spoczywać może na wspólnocie, czy spółdzielni mieszkaniowej albo na zarządcy budynku.
Pierwszym krokiem przy ustaleniu odpowiedzialności za zalanie lokalu powinno być wskazanie konkretnej przyczyny zdarzenia. Dopiero potem można poszukiwać winnego i dochodzić odszkodowania. Nie zawsze jednak jest tak, że winę ponosi właściciel mieszkania z wyższego piętra. Zgodnie z przepisami ustawy o własności lokali, elementy budynku, które nie służą do wyłącznego użytku przez indywidualnego właściciela, stanowią tzw. część wspólną nieruchomości. Częścią wspólną są zatem m.in. mieszczące się w budynku piony wodne i kanalizacyjne.
Znajdujące się w lokalu elementy instalacji wodnej należą do właściciela mieszkania. Granica odpowiedzialności właściciela za stan techniczny tych instalacji przebiega w miejscu, gdzie kończy się jego prawo odrębnej własności, czyli na tzw. zaworach odcinających montowanych przy pionach wody ciepłej i wody zimnej. Dlatego awaria któregoś z poziomych odcinków instalacji wodnej obciąża właściciela lokalu, z kolei odpowiedzialność za stan techniczny pionów spoczywa na wspólnocie bądź spółdzielni mieszkaniowej. Za takie problemy może też odpowiadać zarządca nieruchomości.
Najważniejsze kroki po zalaniu są następujące:
• ustalenie przyczyny zalania;
• ustalenie winy;
• oszacowanie wysokości szkody;
• wyegzekwowanie zapłaty;
Zgodnie z Kodeksem cywilnym naruszenie czyjejś własności poprzez zalanie jest czynem niedozwolonym. Ogólna zasada przesądza, że rekompensata należna poszkodowanemu obciąża podmiot, który ponosi winę za powstanie szkody (por. 415 k.c.). Dla poszkodowanego właściciela nieruchomości oznacza to, że przy dochodzeniu swojego roszczenia, oprócz wskazania samej szkody, musi on dodatkowo wykazać winę sprawcy zalania. Jeśli takowa nie zostanie udowodniona, odszkodowanie się nie należy. Nie jest jednak tak, że wymagane jest celowe, umyślne działanie winowajcy. Zwykle zaniedbanie także bywa przyczyną szkody i w świetle prawa może zostać uznane za winę.
Najważniejsze jednak jest precyzyjne określenie wysokości szkody. Należy w tym celu ustalić zakres powstałych zniszczeń i odpowiednio je udokumentować. Oprócz dokumentacji zdjęciowej przydatne jest sporządzenie protokołu zniszczeń przy udziale prawdopodobnego sprawcy zdarzenia oraz przy udziale przedstawiciela wspólnoty lub zarządcy nieruchomości. Czasem będzie konieczna obecność rzeczoznawcy, co jednak wiąże się z dodatkowym kosztem. Warto przy tym dodać, że w większości wypadków nie ma tu znaczenia posiadanie bądź nie przez sąsiada polisy ubezpieczeniowej z tytułu odpowiedzialności cywilnej (OC).
Jeżeli wina nie zostanie udowodniona, towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania. W takim przypadku poszkodowany musi pokryć koszty remontu z własnych środków lub ze swojej polisy (jeżeli taką ma).
Gdy zalanie nastąpi w mieszkaniu wynajmowanym, nie ma znaczenia wskazanie odpowiedzialnego. Każdy bowiem odpowiada za swoje czyny. Jeżeli pojawi się szkoda, za którą winę ponosi najemca, to od niego należy domagać się odszkodowania. Jeżeli jednak zalanie nastąpi nie z winy najemcy, a ze względu na stan techniczny instalacji wodnej, to odpowiedzialność leży już po stronie właściciela, ponieważ to on powinien dbać o bezawaryjność.
Należy zwrócić szczególną uwagę, że odpowiedzialność może być modyfikowana przez konkretne zapisy w umowie najmu. Odpowiednia polisa OC ochroni najemcę nawet przed sytuacją, gdy zapomni zakręcić odkręcony kran.
GALERIA

 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
4
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły