NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
512redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Janusz Bogumił Kochanowski - sylwetka

Dodano: 24.05.2015, autor: Gabriela Przystupa
kategoria: Polityka,  ocena: 2,  rodzaj: Ogólnodostępny
Był absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego imienia Romualda Traugutta w Częstochowie oraz Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Studia ukończył z tytułem doktora, w latach 1966-1990 pracował na tym wydziale jako wykładowca.
Aktywny działacz Solidarności. W latach 1989-1991 pracował jako ekspert w senackie Komisji Praw Człowieka i Praworządności, w latach 1991-1995 jako konsul generalny Polski w Londynie w Wielkiej Brytanii. W roku 2000 zarządzał fundacją oraz był redaktorem naczelnym magazynu „Ius et Lex”.
W 2004 roku, z listy Prawa i Sprawiedliwości, startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu warszawskim. 26 stycznia 2006 roku został wybrany Rzecznikiem Praw Obywatelskich za rządu Prawa i Sprawiedliwości. 15 lutego 2006 roku po złożonym ślubowaniu, po zaakceptowaniu przez Senat zaczął sprawować urząd. Sprawował swą funkcję niezwykle sumiennie i ofiarnie zdobywając sobie liczne poparcie.
Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. 26 stycznia 2010 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. 20 kwietnia 2010 roku odbył się jego pogrzeb z honorami wojskowymi w grobie rodzinnym w Częstochowie. 30 października 2010 roku została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona Januszowi Kochanowskiemu w Częstochowie. Umieszczona jest na budynku przy ulicy Polskiej Organizacji Wojskowej 3, w miejscu tym mieszkał Janusz Kochanowski w latach 1955-1976.

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
2
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły