NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
512redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Maciej Płażyński sylwetka

Dodano: 24.05.2015, autor: Gabriela Przystupa
kategoria: Polityka,  ocena: 2,  rodzaj: Ogólnodostępny
Maciej Płażyński urodził się 10 lutego 1958 roku w Młynarach, zmarł 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku.
Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Pasłęku. Następnie został absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Prawo. W okresie PRL tworzył Ruch Młodej Polski oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów. Był uczestnikiem strajków okupacyjnych na Uniwersytecie Gdańskim.
Od 1983-1990 roku pracował wraz z Donaldem Tuskiem i Janem Krzysztofem Bieleckim w Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych "Świetlik". W czasie, gdy premierem był Tadeusz Mazowiecki został wojewodą gdańskim. 1996 roku został odwołany z tego urzędu przez Włodzimierza Cimoszewicza. Ta decyzja spowodowała wiele społecznych protestów. W tym samym roku został wiceprzewodniczącym Akcji Wyborczej Solidarność w województwie gdańskim.
1997 roku został posłem na Sejm z listy AWS, w tej też kadencji piastował urząd Marszałka Sejmu. Po przegranych wyborach przez AWS wraz z Donaldem Tuskiem i Andrzejem Olechowskim współtworzy Platformę Obywatelską. W sejmie zasiadał w Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.
W wyborach parlamentarnych w 2005 roku wystartował jako niezależny kandydat do Senatu zdobywając w okręgu gdańskim największą liczbę głosów. We wrześniu 2007 roku wystartował z sukcesem z listy Prawa i Sprawiedliwości. Został członkiem Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz podkomisji do spraw Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej "UEFA EURO 2012".
Zmarł 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku, pod koniec kwietnia 2010 roku miał ogłosić swój start w wyborach prezydenckich.

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
2
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły