NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
512redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Lech Aleksander Kaczyński -biografia

Dodano: 24.05.2015, autor: Gabriela Przystupa
kategoria: Polityka,  ocena: 2,  rodzaj: Ogólnodostępny
Lech Aleksander Kaczyński – urodził się 18 czerwca 1949 roku w Warszawie, zmarł 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Jego rodzice to Jadwiga z domu Jasiewicz, z wykształcenia filolog polski oraz Rajmund Kaczyński, z zawodu inżynier, były żołnierz Armii Krajowej. Zmarły posiadał brata bliźniaka Jarosława, z którym odegrał tytułowe role w filmie w reżyserii Jana Batorego, który był ekranizacją książki Kornela Makuszyńskiego „O dwóch takich, co ukradli księżyc”.
Lech Kaczyński uczęszczał do XLI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Warszawie. Był absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Prawa. Był profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Gdańskiego (1996-1999), a od 1999 roku zajmował tożsame stanowisko na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
W czasie stanu wojennego był internowany w Strzeblinku od grudnia 1981 roku do października 1982 roku. Był bliskim współpracownikiem Lecha Wałęsy. Brał udział w obradach okrągłego stołu. 14 czerwca został desygnowany na ministra sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka. W 2001 roku stanął na czele Prawa i Sprawiedliwości, partii, którą współtworzył wraz z bratem Jarosławem. Od 18 listopada 2002 roku do 22 grudnia 2005 roku zajmował stanowisko prezydenta miasta stołecznego Warszawy.
Od 23 grudnia 2005 roku prezydent Polski. Pełnił ten urząd do czasu Katastrofy Smoleńskiej w 2010 roku. Został pochowany wraz z małżonką Marią w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów w katedrze na Wawelu.

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
2
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły