NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
512redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

TAI CHI - BUDZENIE UŚPIONEJ ENERGII CZĘŚĆ I

Dodano: 02.06.2015, autor: @wispawel12
kategoria: Sport i rekreacja,  ocena: 3,  rodzaj: Ogólnodostępny
Czym jest tai chi?

Chociaż może się wydawać, że tai chi zrodziło się „na potrzebę” obecnych czasów i bezlitośnie panującego w nich napięcia, to tak naprawdę sztuka ta istnieje już od bardzo długiego czasu. Początków tego kompleksowego systemu ćwiczeń dla ciała, umysłu i ducha należy doszukiwać się w starożytnych Chinach, a pewne jego elementy można odnaleźć już w 3000 roku p.n.e. Wyraz „tai” oznacza „duży” lub „wielki”, a „chi” – „ostateczny” lub „czysty”. Tai chi polega zatem na doświadczeniu czegoś wielkiego i wyjątkowego poprzez ruch – mianowicie „chi”, czyli ostateczną energię zasilającą wszechświat, począwszy od największych gwiazd, a skończywszy na najmniejszych, mikroskopijnej wielkości istotach.

Krótka forma yang

Nauka poszczególnych ruchów, które po ich połączeniu przerodzą się w pełną gracji, płynną sekwencję zwaną krótką formą yang. Forma ta posiada swój początek i koniec, a poszczególne ruchy wykonywane są za każdym razem w określonej kolejności. Można przyrównać to do pełnego wdzięku, powolnego tańca lub do utworu muzycznego, który od początku do nieuchronnego końca przebiega w tym samym równym tempie.
Rytm i tempo to kwestie kluczowe dla płynnej techniki tai chi. Z rytmem tym mamy do czynienia na co dzień – odpowiada on bowiem naszemu oddechowi. Kiedy jesteśmy zrelaksowani i spokojni, nasz oddech wydłuża się i staje się regularny. I odwrotnie – kiedy jesteśmy podekscytowani lub zdenerwowani, oddychamy szybko i nierówno. W tai chi praktykuje się regularne oddychanie, do którego dochodzą powolne, ostrożnie wykonywane ruchy, dzięki czemu z czasem osiągamy lepszą wewnętrzną równowagę i harmonię ze światem przyrody.

Oddychanie

Opiso wi każdego z ruchów towarzyszą wskazówki dotyczące oddychania. Jeśli jednak zaczniesz odczuwać dyskomfort, nie staraj się do nich dostosować na siłę. Na początek znajdź swój własny rytm oddychania, a z czasem stopniowo „zestroisz się” z zalecanymi wzorcami oddychania. Pamiętaj, że w tai chi proces nauki powinien wiązać się głównie z odkrywaniem i zabawą – zrelaksuj się zatem i poddaj się przyjemności!!!

Wyższy poziom

Tai chi charakteryzuje się silnie rozwiniętym aspektem umysłowym, czy nawet duchowym. Wcale się musisz „zapuszczać się” w te rejony, aby osiągnąć wspaniałe korzyści w dziedzinie zdrowia fizycznego i relaksacji, ale pomogą Ci one odnaleźć głębszą satysfakcję i zadowolenie z tego, co robisz.
Wszystko sprowadza się do zrozumienia pierwszej koncepcji wszechobecnego Tai Chi – najwyższej ostateczności – często przedstawianej jako okrąg podzielony zakrzywioną linią (tzw. „Tai Chi Tu”, znany szerzej jako symbol yin/yang), co symbolizuje ruch i zmianę. „Zmiana” to swego rodzaju słowo – klucz. Jasna połowa okręgu to yang, ciemna – yin. Te dwie siły, pozytywna i negatywna strona natury, są ze sobą w idealnej równowadze i harmonii, wzajemnie się uzupełniają. Obie wzajemnie się napędzają i wspierają, jednocześnie ulegają stałemu rytmowi zmian.
Filozofia ta, przełożona na ruchy ciała, zaowocowała formą tai chi, w której także mamy do czynienia z ciągłymi przemianami pomiędzy pozytywnymi i negatywnymi siłami. Towarzyszą im wdechy (yin) i wydechy (yang), dzięki czemu wszelkie zmiany mogą zachodzić bardzo głęboko. Tai chi to odbicie natury i oddawanie jej czci – naturze, ale także potężnym wszechobecnym siłom i rytmom, do których możemy się dostroić, aby poprawić nasze samopoczucie pod względem fizycznym, mentalnym i emocjonalnym.

Koniec części I
GALERIA

 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
3
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły