NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

FOTOGRAFIA

Dodano: 05.06.2015, autor: @wispawel12
kategoria: Fotografia,  ocena: 4,  rodzaj: Ogólnodostępny
Codziennie na świecie robi się ponad 2 mln zdjęć. Powstają obrazy utrwalające ważne momenty życia rodzinnego, pełne dramatyzmu zdjęcie prasowe, zdjęcia służące reklamie oraz zdjęcia paszportowe lub obrazy naszej planety wykonane i przesłane nam przez sztuczne satelity, a także inne. Fotografia ma już wiele zastosowań, a ich zakres ciągle się zwiększa. Pierwsze zdjęcia fotograficzne wykonano na arkuszach gładkiego metalu pokrytego związkami chemicznymi wrażliwymi na światło. Obraz składa się z różnych odcieni srebrzystej szarości, był niewyraźny i można go było zobaczyć, tylko patrząc pod pewnym kątem. Dzisiaj związki światłoczułe nakłada się na celuloidową kliszę, a zdjęcia mogą być czarno – białe lub barwne. Fotografie można również wykonywać elektronicznie na dyskietkach komputerowych za pomocą kamery wideo. Te zdjęcia można natychmiast zobaczyć na ekranie telewizora i przesłać na drugi koniec świata przez satelitę. Można mieć nadzieję, że w przyszłości wszystkie rodzaje fotografii będzie się wykonywać elektronicznie.

Fotografia ultraszybka

Fotografia ultraszybka wymagająca specjalnych aparatów fotograficznych i oświetlenia, pozwala ujrzeć procesy przebiegające zbyt szybko, by oko mogło je uchwycić. Krótki błysk światła z elektronicznego flesza pozwala sfotografować obiekty poruszające się z prędkością kilkuset metrów na godziną.

Fotografia stroboskopowa

Sportowcy mogą usprawniać swoje umiejętności na podstawie zdjęć stroboskopowych, ukazujących kolejne fazy ich ruchu. Efekt ten uzyskuje się za pomocą serii błysków, następujących po sobie, wykorzystując specjalny lampę stroboskopową. Wszystkie fazy ruchu utrwala się na pełnej fotografii.

Historia fotografii

Pierwszą fotografię zrobił Francuz Joseph Niepce w 1826 roku. Naświetlenie zajęło mu 8 godzin, a uzyskane zdjęcie było nieostre i ciemne. W 1837 roku inny Francuz, Louis Daguerre, odkrył, jak można zrobić wyraźne fotografie w ciągu kilku minut. Zaledwie 2 lata później angielski chemik William Henry Fox Talbot wynalazł fotograficzny proces negatywowo – pozytywowy zwany talbotypią.

Proces fotograficzny

Czarno biały obraz fotograficzny składa się z milionów ziaren czarnego srebra, które są widoczne pod mikroskopem, ale niewidoczne gołym okiem. Tam, gdzie jest dużo ziaren, miejsce na obrazie jest ciemne, a gdzie jest ich mniej – jasne. Błona fotograficzna jest pokryta zawiązkami srebra, które są światłoczułe. Związki srebra są nałożone na przeźroczystą błonę i pokryte cienką warstwą żelatyny. Ponieważ emulsja na kliszy jest światłoczuła, musi być trzymana w ciemności, a kaseta, w której jest film i aparat fotograficzny, muszą być światłoczuła.

Fotografia barwna

Fotografia barwna wykorzystuje zjawisko polegające na tym, że każdą barwę można uzyskać mieszając 3 barwy podstawowe – niebieską, zieloną i czerwoną. Błona do zdjęć barwnych jest pokryta 3 warstwami emulsji światłoczułej, z których każda reaguje na jedną z 3 barw. Rejestrują one 3 obrazy odpowiadające 3 barwom podstawowym. Po obróbce błony z tych 3 jednobarwnych obrazów powstaje jedno wielobarwne zdjęcia.
GALERIA

 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
4
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły