NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
514redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Rotmistrz Pilecki

Dodano: 17.06.2015, autor: Dawid Grzegórzek
kategoria: Wiadomości,  ocena: 3,  rodzaj: Ogólnodostępny
Rotmistrz Witold Pilecki

Pan Witold Pilecki ps. „Druh” urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu. Korzeniami wywodził się z Wilna, co powinno dać do myślenia tym, którzy nie czują potrzeby walki o naszych rodaków na kresach. Jako młody chłopak był on harcerzem, a potem założycielem drużyny harcerskiej. W tym miejscu trzeba zaznaczyć że przynależność do harcerstwa była w tym czasie zakazana przez władze Rosyjskie.

Brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej gdzie walczył między innymi w Bitwie Warszawskiej. Za zasługi w tamtym okresie został odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

W II wojnie światowej, walczył w kampanii wrześniowej jako dowódca plutonu, następnie jako partyzant po to, aby w końcu przejść do konspiracji, i jako członek Tajnej Armii Polskiej wciąż służyć okupowanej Polsce.

Gdybym napisał że Rotmistrz Pilecki zasłynął ze zgłoszenia się na ochotnika do obozu koncentracyjnego Auschwitz, musiał bym ująć znaczenia jego poprzednim dokonaniom, a to było by wobec tak wielkiego Bohatera, wielce niesprawiedliwe, dlatego napiszę tak:

Jednym z wielu jego dokonań, było zgłoszenie się na ochotnika do KL Auschwitz(22 września 1940r), i utworzenie w nim Związku Organizacji Wojskowej, który to miał na celu stworzenie obozowej konspiracji, zdobycie broni, i wyzwolenie obozu. Taki był plan docelowy, jednak do czasu jego realizacji, starano się przekazywać informację o sytuacji w Auschwitz poza mury obozu. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że pierwsze sprawozdania o ludobójstwie w Auschwitz pochodził właśnie z „Raportów Pileckiego”.

Przez czas swojego pobytu zorganizował kilka ucieczek, które miały na celu przekazanie informacji do kwatery głównej AK. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, wraz z dwoma współwięźniami, zdołał uciec z obozu. Ostatecznie jednak do wyzwolenia obozu nie doszło, gdyż z raportów Witolda Pileckiego wynikało, że Auschwitz broni blisko 8 tysięcy dobrze uzbrojonych SS-manów, a to za dużo jak na lokalne siły partyzanckie.

Brał udział w powstaniu Warszawskim w III oddziale Kedywu AK. W latach 1944 – 1945 przebywał w niewoli niemieckiej...

Jak każdy widzi, był to Bohater przez wielkie „B” człowiek tyle niezłomny co nieskalany żadnymi podejrzeniami kolaboracji, czy współpracy z okupantem, zarówno tym niemieckim jak i radzieckim. Rzeczą jasną jest, że w tzw „wyzwolonej Polsce” dla takiego człowieka nie ma miejsca.Dlatego też 8 maja 1947 roku Rotmistrz Witold Pilecki został aresztowany przez funkcjonariuszy urzędu bezpieczeństwa. W areszcie był torturowany przez jednego z najokrutniejszych śledczych jakim był Eugeniusz Chimczak, który to został skazany na 7.5 roku więzienia, lecz niestety nie mógł odbyć kary, ze względu na zły stan zdrowia (w tym środowisku to typowe, z pozdrowieniami dla Pana Czesława Kiszczaka). Podczas ostatniego widzenia ze swoją żoną padły znamienne słowa. Witold Pilecki stwierdził, że tu cyt. „Oświęcim to była igraszka”...

3 marca 1948 roku rozpoczął się proces, w którym Rotmistrzowi postawiono szereg zarzutów, między innymi zorganizowania na terenie Polski sieci wywiadowczej na rzecz gen. Andersa, przyjęcia korzyści majątkowych od przedstawicieli obcych mocarstw, czy organizowania nielegalnych składów broni. Jego prokuratorem oskarżającym był Czesław Lapiński, były członek AK, który później jako ochotnik wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego, a teraz spoczywa na Wojskowych Powązkach.

15 marca 1948 roku został skazany na kare śmierci, którą 25 maja ,w więzieniu mokotowskim wykonał UB-ek Piotr Śmietański zwany „Katem z Mokotowa”.

Dawid Grzegórzek.

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
3
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły