NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

Niezgodna

Dodano: 25.06.2015, autor: @Mila
kategoria: Recenzje (Film),  ocena: 1,  rodzaj: Ogólnodostępny
“Niezgodna” to ekranizacja pierwszej części trylogii Veronicki Roth z 2011 roku o tym samym tytule. Jej reżyserem jest Neil Burger, twórca rewelacyjnego „Jestem Bogiem”. Polska premiera filmu miała miejsce czwartego kwietnia 2014 roku.

Akcja dzieje się w postapokaliptycznej rzeczywistości, w świecie zniszczonym straszliwą wojną. Opowiada o społeczeństwie podzielonym na pięć podgrup. Są to frakcje: Serdeczności, Prawości, Altruizmu, Erudycji oraz Nieustraszoności. Przynależność do poszczególnych grup określana jest na podstawie testów przeprowadzanych na szesnastoletnich członkach społeczeństwa. Jeśli wynik jest jednoznaczny, sprawa jest prosta. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy test wskazuje więcej niż jedną frakcję.

Główna bohaterka Beatrice Prior (później zmienia imię na Tris) to szesnastolatka mieszkająca z rodziną i wychowywana we frakcji Altruizmu. Podczas testu okazuje się być niezgodną – to znaczy, że jej wynik jest niejednoznaczny. Tacy ludzie nie są mile widziani w nowym społeczeństwie z jednego względu - nie można panować nad ich umysłami ani działaniami. Dziewczyna postanawia jednak wybrać frakcję Nieustraszonych. Przechodzi szkolenie
i z najsłabszego ogniwa staje się „liderką”. Wątek walki o jak najlepsze wyniki, przeplatany jest wątkiem miłosnym. Tris i jej trener Cztery, mają się ku sobie od samego początku, aczkolwiek ten element fabuły nie jest jakoś specjalnie mocno rozbudowany. Ich późniejsze, wspólne działania trzymają widza w napięciu i sprawiają, że ze zniecierpliwieniem czeka na rozwój wydarzeń.

Film cechuje się rewelacyjną grą aktorską głównych postaci Beatrice Prior, w którą wcieliła się Shailene Woodley oraz jej trenera Cztery, którego zagrał Theo James. Obok tych dwóch osób pojawili się inni znani aktorzy, m.in. Ashley Judd (Natalie Prior), Kate Winslet (Jeanine Matthews) czy Tony Goldwin (Andrew Prior).

Jest to bez wątpienia produkcja, dla której warto poświęcić swój wolny czas. Pokazuje nam świat science fiction, ostrzega przed pewnymi wyborami, nakierowuje na sprawy warte przemyślenia. Te dwie godziny spędzone przed ekranem to dobrze zainwestowany czas.

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
1
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły