NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
512redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

ZAPOMNIANE PERŁY DREWNIANEJ ARCHITEKTURY

Dodano: 27.06.2015, autor: @wispawel12
kategoria: Nieruchomości i architektura,  ocena: 3,  rodzaj: Ogólnodostępny
Czy powiodą się starania konserwatorów zabytków, by zrekonstruować synagogę pod Białymstokiem?
Złoto, zieleń, odrobina fioletu. Pozwólcie mi zamknąć oczy, abym sobie przypomniała. Różne kształty i kolory – fantastyczne ptaki, one głęboko zapadły mi w pamięć – tak Klara Felker zapamięta wystrój synagogi z Chodorowa. To dziecięce wspomnienie dołączyło do innych archiwaliów, które pozostały po ponad setce cennych XVII – XVIII i XIX – wiecznych drewnianych synagog z terenów dawnej Rzeczypospolitej. Zaledwie kilka z nich przetrwało do naszych czasów, ale żadna na terenie dzisiejszej Polski. Resztę pochłonęły pożary i dwie wojny światowe.
Jedynym dowodem istnienia tych cennych budowli jest zbiór architektonicznych inwentaryzacji i fotografii – jeden z najcenniejszych na świecie. Już w XIX wieku badacze tacy jak Kazimierz Stronczyński, Mathias Bersohn czy Zygmunt Gloger zauważyli oryginalność tych obiektów i zaczęli je dokumentować. W okresie międzywojennym ich dzieło kontynuował zespół prof. Oskara Sosnowskiego z Politechniki Warszawskiej. W oparciu o powstałą dokumentację, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków czyni teraz starania mające na celu rekonstrukcję zabytkowej synagogi, by przywrócić choć część straconego dziedzictwa polskiej architektury drewnianej. Wybór padł na wybudowaną z drewna modrzewiowego w 1635 roku boźnicę z Zabłudowa, wyglądem nawiązującą do architektury barokowej dworu szlacheckiego.
Z archiwalnych fotografii wiadomo, że miała ona salę główną, w której modlili się mężczyźni, oraz babińce – aneksy dla kobiet. Dekorację Sali stanowiła barwna polichromia z motywami roślinnymi i piękne wyposażenie. Składały się na nie bima – budyneczek – kaplica ze stołem służącym do czytania Tory i przemawiania, orazaron hakadesz, rodzaj bogato rzeźbionej, umieszczonej przy wschodniej ściany szafy, w której przechowywano zwoje Tory. W alkierzach znajdowały się izdebki przeznaczone do studiowania Pisma i na posiedzenia rady gminy. W bożnicach bowiem nie tylko się modlono, ale także nauczono. Odbywały się tam nawet sądy rabinackie. W roku 1941 naziści deportowali miejscowych Żydów, a synagogę spalili. Zrekonstruowany budynek stanie na terenie Białostockiego Muzeum Wsi w Osowiczach. W zebraniu funduszy na odbudowę pomóc ma specjalna wystawa, prezentująca najciekawsze drewniane bożnice Rzeczypospolitej (obecnie jest pokazywana m.in. w Stanach Zjednoczonych i Europie). Stowarzyszenie chce zorganizować międzynarodowe warsztaty historycznego ciesielstwa, mające umożliwić wierną rekonstrukcję obiektu. W przyszłości synagoga ma być miejscem pamięci, w którym prezentowana będzie ekspozycja kopi archiwalnych dokumentów poświęconych zabytkowym drewnianym bożnicom.
GALERIA

 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
3
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły