NOWY PORTAL - wersja BETA
mamy już
515redaktorów
o co chodzi w portalu
Kliknij tutaj, aby szukać po branży
dodaj artykuł
ZLECENIA OGŁOSZENIA ZAMÓW REDAKTORA ZAMÓW TEKST KUP ARTYKUŁ
POLECAMY:   Nie dopuść do wypalenia! AIDS pokonany?
 
 
Jesteś tutaj:Strona główna>Lista artykułów>Prezentacja artykułu

GNIEZNO - PIERWSZA STOLICA POLSKI

Dodano: 22.07.2015, autor: @wispawel12
kategoria: Turystyka i podróże,  ocena: 3,  rodzaj: Ogólnodostępny
Gniezno – europejskie miasto średniej wielkości, którego historia jest ściśle związana z początkami państwa polskiego. Z nazwą miasta wiąże się piękna legenda o Lechu, Czechu i Rusie.
Wiedza o początkach Gniezna jest niewielka. Brak źródeł pisanych i niepełne jeszcze badania archeologiczne nie pozwalają na jednoznaczne określenie genezy grodu gnieźnieńskiego. Pierwsze osady, położone na sąsiadujących wzniesieniach nazwanych później Wzgórzami Lecha i Panieńskim, powstały prawdopodobnie około VIII wieku. Osadnictwu sprzyjało zarówno korzystne położenie (blisko traktów handlowych z Rusi, Moraw i Pomorza), jak również istnienie w tym miejscu ośrodka kultu pogańskiego, o czym świadczy odkryte w podziemiach katedry palenisko kultowe z około VII wieku.
Gniezno stało się rezydencją władcy księstwa Polan, który drogą podbojów przyłączył nowe tereny tworząc zręby przyszłego państwa polskiego. Największy rozkwit stolicy wczesnośredniowiecznego państwa piastowskiego przypadł na czas panowania Bolesława Chrobrego – pierwszego polskiego króla. W roku 1000 przybył do Gniezna cesarz niemiecki Otton III. Jego pielgrzymka do grobu św. Wojciecha przerodziła się w zjazd polityczny, doniosły w skutkach. Wówczas ogłoszono decyzję papieża Sylwestra II o utworzeniu w Gnieźnie metropolii kościelnej. Arcybiskup gnieźnieński nabył uprawnienia do koronacji. Katedra była świadkiem kilku takich uroczystości. Tutaj korony otrzymali: Bolesław Chrobry, Mieszko II, Bolesław Śmiały, Przemysław II i Wacław II.
Najazd Brzetysława czeskiego w roku 1038 spowodował zniszczenie miasta i ograbienie katedry. Wówczas Kazimierz Odnowiciel przeniósł stolicę do Krakowa. Skończył się najświetniejszy okres w dziejach Gniezna, które jednak pozostało centralnym ośrodkiem kultu religijnego, a od roku 1419 do 1992 było siedzibą prymasów.
Dzisiaj Gniezno jest drugim co do wielkości miastem województwa wielkopolskiego, zamieszkałym przez około 80 tysięcy osób. Jest ważnym węzłem komunikacyjnym i najważniejszą miejscowością na Szlaku Piastowskim.
Ogromnym atutem Gniezna są jego walory turystyczno – rekreacyjne. Miasto otaczają liczne jeziora. Trzy z nich znajdują się w samym centrum: Winiary, Jelonek i Świętokrzyskie. Jezioro Jelonek z promenadą spacerową, tarasami widokowymi, stylowymi latarniami i ławkami jest znakomitym miejscem wypoczynku. Turyści mogą też wypoczywać w kilku parkach i Dolinie Pojednania.
Miasto ma też szansę stania się znaczącym ośrodkiem akademickim. Od roku 1993 działa w Gnieźnie Kolegium Językowe prowadzone przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w roku 1994 uruchomiono dzienne studia inżynierskie, prowadzone przez Politechnikę Poznańską. Zlokalizowane są również oddziały wielu innych uczelni.
Do Gniezna przyjeżdżają wszyscy Polacy, także mieszkający poza granicami ojczyzny, żeby tutaj, w kolebce państwowości polskiej szukać korzeni tożsamości narodowej. Pierwszą stolicę Polski chętnie odwiedzają także cudzoziemcy. Przyciąga ich tutaj między innymi zabytek klasy 0 – gotycka katedra z XIV wieku wzniesiona na Wzgórzu Lecha, na reliktach kościołów z czasów wcześniejszych. W niej znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie – romański zabytek z XII wieku odlany z brązu.
W roku 1997 odbyły się w Gnieźnie europejskie obchody tysiąclecia śmieci św. Wojciecha z udziałem papieża Jana Pawła II i prezydentów państw Europy Środkowo – Wschodniej. Ponownie szefowie państw odwiedzili Gniezno w marcu 2000 roku w milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego – spotkania niemieckiego cesarza Ottona III z polskim władcą Bolesławem Chrobrym i wysłannikiem papieża Sylwestra II przy grobie świętego Wojciecha w katedrze, zaś w kwietniu przybyli premierzy rządów tych państw.
Kilkaset lat istnienia katedry nagromadziło w niej wiele zabytków. Skarbiec katedralny jest obok jasnogórskiego i krakowskiego najbogatszym w kraju. Jego zasoby można oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym. W katedrze znajduje się też stała ekspozycja Archiwum Archidiecezjalnego ukazująca cząstkę jego zbiorów. Archiwum także zalicza się do najzasobniejszych w Polsce. Znajduje się w nim między innymi bulla papieża Innocentego II z 1136 roku, zwana złotą bullą języka polskiego.
Gniezno – urokliwe wzgórzach, od ponad dwunastu wieków przyjaźnie traktuje wszystkich, którzy je odwiedzają i z nim wiążą swoją przyszłość. Dzisiaj nie przypomina już tego miejsca, które tak zachwyciło legendarnego Lecha. Jezior jest mniej, a wzgórza już nie tak wyniosłe. Ich wysoczyzny zniwelowano podczas kolejnych wieków urbanizacji. Gniezno wciąż jednak urzeka swoim pięknem, zwłaszcza osoby, które potrafią dostrzec takie szczegóły, jak na przykład, mgiełkę otulającą parki i cmentarze, wieże katedry „zatopione” w wodach jeziora Jelonek, czy rozkwiecone ogródki działkowe.
GALERIA

 

OCENA ARTYKUŁU

Pomóż nam budować ranking artykułów, oceń powyższy.
oceń artykuł
średnia ocen
3
Wykonawca: PERSABIO
Wszelkie prawa zastrzeżone

zamknij
zamknij

Czytaj artykuły z wybranej kategorii

kliknij w nazwę kategorii aby przejść do listy artykułów
zamknij

Znajdź specjalistę z wybranej branży

kliknij w nazwę branży aby przejść do listy specjalistów publikujących w niej artykuły