szary-blok-na-tle-nieba
Mieszkania

Czy mieszkania to wciąż bezpieczna inwestycja?

Pandemia i zawirowania na rynku gospodarczym spowodowały, że wielu inwestorów i osób prywatnych zastanawia się czy inwestowanie w nieruchomości nadal jest opłacalne. W końcu studenci stanowiący dużą część najemców wróciła do rodzinnych domów, to samo stało się z osobami, które straciły pracę. Sytuacji nie poprawił fakt, że obumarła również turystyka gwarantująca wynajmy krótkoterminowe. Czy więc obawy są słuszne? Może warto trochę poczekać i poobserwować rozwój sytuacji na rynku? 

Inwestowanie w nieruchomość – jak to wygląda? 

Inwestowanie w nieruchomość, najprościej mówiąc, polega na zakupie nieruchomości i ulokowaniu w ten sposób swoich oszczędności z myślą, że w przyszłości przyniesie ona wymierne zyski. Inaczej mówiąc rezygnujesz z bieżącego dysponowania z kapitału, na rzecz oczekiwania na większe zarobki w przyszłości. Co znaczy, że powinieneś być choć trochę pewien zysku lub mieć na niego realne szanse. Wszystko opiera się na zakupie mieszkania w odpowiednim momencie, co wiążę się z dokonywaniem analizy rynku. 

Kiedy warto zainwestować w mieszkanie od dewelopera w Lublinie? 

Najlepiej oczywiście kupować mieszkania od dewelopera w Lublinie, gdy ich cena spada a jednocześnie możesz liczyć na duże zyski w przyszłości. Wybierając mieszkanie położone w korzystnej lokalizacji, z dobrym rozkładem pomieszczeń i rozbudowaną infrastrukturą masz większą pewność, że będzie cieszyło się zainteresowaniem w przyszłości. 

Spójrzmy na to od strony osoby prywatnej kupującej nieruchomość w celach mieszkaniowych. Zakup mieszkania może być dzisiaj dużo bardziej opłacalny niż wynajem, ponieważ mimo spadku cen wynajmu, nadal są one dosyć wysokie. I teraz warto się zastanowić czy chcesz wynajmować i opłacać czyjeś mieszkanie czy zainwestować we własny kąt. Oczywiście zakup mieszkania nie jest taki prosty, ale jeżeli masz taką możliwość warto poważnie przemyśleć tą decyzję. 

Czy inwestycja w mieszkanie w tych czasach jest ryzykowna? 

Wszystkie poważne inwestycje wiąże się z większym lub mniejszym ryzykiem. Można oczywiście próbować je oszacować  i unikną utraty kapitału, lecz zawsze może się wkraść jeden mały element niszczący nasze obliczenia. Inwestycja w mieszkanie jest więc oparta na ryzyku, szczególnie w przypadku poważnych inwestorów. Osoby prywatne kupujące mieszkania na własny użytek mają to zabezpieczenie, że mogą lokal użytkowy na własne potrzeby w przypadku problemów ze sprzedażą. 

Odnosząc się do wątpliwości, czy warto obecnie inwestować w mieszkania, myślę że należy pozytywnie patrzeć w przyszłość. Nie wiem czy można powiedzieć, że pandemia się skończyła, ale z pewnością wszystko wraca do normy. Studenci powracają do miasta, z turystyka znów zyskuje na popularności. Za kilka lat może się więc okazać, że zakup własnego mieszkania lub inwestycja pod wynajem była bardzo słuszna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.