podpisywanie-dokumentu-w-biurze
Mieszkania

Czym jest umowa rezerwacyjna podpisywana z deweloperem?

Umowa rezerwacyjna stanowi świetną opcję dla osób, które wahają się jeszcze przy wyborze tej odpowiedniej nieruchomości. Zapewnia ona klientom dodatkowy czas na przemyślenie tej jakże ważnej decyzji. Czym jest umowa rezerwacyjna, co gwarantuje i co zawiera? O tym w poniższym artykule. 

Rezerwacja mieszkania – rodzaje 

Rezerwacja mieszkania może polegać na dwóch różnych rodzajach takiej usługi. Pierwszą z nich jest rezerwacja danego lokalu polegająca na wypełnieniu formularza czy zgłoszeniu się do biura sprzedaży w celu wykazania zainteresowania jakimś mieszkaniem. Taki system sygnalizowania zainteresowania powoduje zarezerwowanie mieszkania na okres od 3 do 7 dni, podczas których potencjalny kupiec ma okazję dokładnie przeanalizować zakup, spotkać się ze sprzedawcą czy dokładnie obejrzeć nieruchomość. 

Inny typ rezerwacji stanowi zawarcie porozumienia wstępnego w formie pisemnej między kupcem a deweloperem. Taka umowa oznaczająca poważne zainteresowanie potencjalnego kupcy daną nieruchomością ma już swoje konsekwencje prawne i prowadzi do podpisania umowy przedwstępnej lub deweloperskiej. Umowa rezerwacyjna opiera się na przepisach zawartych w kodeksie cywilnym. 

Co daje zawarcie umowy rezerwacyjnej z deweloperem w Lublinie? 

Umowa rezerwacyjna podpisana z deweloperem w Lublinie daje klientowi możliwość starania się o kredyt hipoteczny w banku i uzyskania decyzji warunkowej bez zbędnych opłat. Deweloper podpisujący umowę rezerwacyjną jest zobowiązany do czasowego wyłączenia konkretnego mieszkania z oferty sprzedażowej w zamian za opłatę ustaloną podczas zawierania umowy. Ponadto obowiązkiem dewelopera jest również udostępnienie klientowi dokumentów, takich jak karta katalogowa mieszkania, wypis z rejestru gruntów i prospekt informacyjny. 

Co zawiera umowa rezerwacyjna? 

Umowa rezerwacyjna zawiera oświadczenie woli obu stron podpisujących dokument, który z założenia musi zawierać dane osobowe, przedmiot transakcji i jego składowe, datę i miejsce zawarcia umowy, numer konta bankowego, okres trwania umowy i wspomnianą już kwotę opłaty rezerwacyjnej. Co ważne, umowa powinna zawierać również zapis na temat możliwości rozwiązania umowy i odzyskania opłaty rezerwacyjnej. 

Co się dzieje po podpisaniu umowy? 

Dzięki podpisaniu umowy rezerwacyjnej potencjalny nabywca mieszkania może udać się do banku z wszelkimi dokumentami w celu złożenia wniosku o kredyt hipoteczny. W przypadku uzyskania pozytywnej odpowiedzi od banku, kupiec może zawrzeć umowę deweloperską w formie aktu notarialnego, a w następnej kolejności umowę przenoszącą własność. Opłata rezerwacyjna zostanie wliczona w koszt kupna mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.