dom-wolnostojący-od-frontu
Mieszkania

Zakup mieszkania czy wynajem mieszkania – kiedy opłaca się konkretne rozwiązanie

Zakup mieszkania to poważna inwestycja, która niejednokrotnie wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu na kilkaset tysięcy złotych. Osoby, który nie chcą brać na siebie tak dużej odpowiedzialności finansowej, mogą wziąć pod uwagę wynajem mieszka. Jednak kiedy warto wziąć pod uwagę dane rozwiązanie?

Zakup mieszkania

Przede wszystkim by móc wziąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, trzeba posiadać zdolność kredytową. W związku z tym przed przystąpieniem do kredytu, trzeba posiadać odpowiednią historię kredytową, którą tworzy się poprzez dokonywanie zakupów na raty. Należy pamiętać także o wkładzie własnym, który w zależności od banku, może sięgać nawet 20%.

Zakup mieszkania sprawia, że co prawda podpisujemy umowę kredytową na określony czas i kwotę, ale może się okazać, że spłata raty kredytu + opłaty związane z czynszem (lub nie) i mediami, mogą okazać się niższe niż w przypadku wynajmu mieszkania.

Dodatkowo własne mieszkanie można dowolnie udekorować i umeblować, ponieważ jest się “na swoim”.

Wynajem mieszkania

Jest to rozwiązanie dla osób, których nie stać na zakup mieszkania. Z takiego wyjścia mogą również skorzystać osoby, które nie planują zamieszkiwać danej miejscowości w dłuższej perspektywie czasu. 

Wynajem mieszkania to świetne rozwiązanie dla młodych osób, które dopiero wkraczają na swoją dorosłą ścieżkę i nie wiedzą, czy są już gotowe na samodzielne mieszkanie. To także idealne rozwiązanie dla pary, która do tej pory jeszcze nie mieszkała ze sobą.

Niestety trzeba liczyć się z tym, że koszt wynajmu mieszkania nie należy do najniższych. W zależności od miejscowości centy te mogą być stosunkowo niskie lub naprawdę wysokie. Dużo zależy od dzielnicy, wielkości mieszkania, standardu, itp.

W takim razie – co wybrać?

Nie da się tutaj jednogłośnie doradzić czy lepszy będzie zakup mieszkania czy wynajem mieszkania. Dużo zależy od sytuacji materialnej danej osoby oraz jej podejścia do podejmowania długofalowych i odpowiedzialnych decyzji.

Mieszkanie wbrew pozorom może okazać się tańszym rozwiązaniem, ale perspektywa wieloletniego kredytu, może skutecznie odstraszać. Aby mieć względny pogląd, warto przeliczyć sobie ile mniej więcej kosztuje nas życie i skonfrontować to z wariantem zakupu mieszkania i wynajmu mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.