fasada-bloku-mieszkalnego
Mieszkania

Mieszkanie czy dom jednorodzinny?

Jednia marzą o własnym domu, inni o mieszkaniu. Każde z nich pozwala się uniezależnić, ale trzeba mieć świadomość, że każdy z tych wyborów prócz oczywistych zalet, ma też swoje drobne minusy, które warto wziąć pod uwagę, przy wyborze miejsca, w którym będzie chciało się zamieszkać. Zatem co wybrać: mieszkanie czy dom jednorodzinny?

Dom jednorodzinny – za i przeciw

Dom jednorodzinny zapewnia jego mieszkańcom wiele korzyści. Własna działka, budynek, który nie jest połączony z tym, który należy do sąsiada, ale przede wszystkim – poczucie prywatności, o które nieco ciężej w bloku. Budując dom można go swobodnie zaadaptować do swoich potrzeb, już od samego początku. Na etapie projektu można ustalić, co będzie nam potrzebne teraz i w przyszłości, by dom był jak najbardziej funkcjonalny.

Jednak zastanawiając się na tym, co będzie lepsze: mieszkanie czy dom jednorodzinny, warto przemyśleć także kwestie, które wiążą się z zakupem i utrzymaniem domu.

W pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę, że jest to Twój dom. To oznacza, że wszelkie prace przy nim będziesz musiał wykonać sam lub nająć do tego odpowiednią ekipę specjalistów, a wszystkie koszta – ponosisz ty. Nie można zapomnieć, że dbanie o posesję, również będzie znajdować się po Twojej stronie.

Jeżeli już postawisz dom – powinieneś go odpowiednio zabezpieczyć. Systemy alarmowe są bardzo przydatnym rozwiązaniem, ale musisz liczyć się z kosztem ich zakupu. Podobnie dobrze byłoby zadbać o odpowiednie drzwi i okna antywłamaniowe.

Jednak zalet jest niemało i mogą skutecznie ukryć tego typu wady. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę opłaty, które  w przypadku domu, mogą być niższe, niż w przypadku mieszkania o porównywalnej powierzchni.

Mieszkanie czy dom jednorodzinny?

Skoro omówiony został pokrótce dom, warto teraz pochylić się nad rodzajem nieruchomości, jakim jest mieszkanie. Przeważnie wychodzi taniej niż zakup działki i budowa domu, ale nie zawsze jest to regułą.

Mieszkanie posiada zdecydowaną zaletę – przeważnie znajduje się w mieście. To sprawia, że kupując je w dobrej lokalizacji, ma się łatwy dostęp do wielu sklepów, punktów usługowych, punktów medycznych, szkół, itd. Dodatkowo mieszkania cechują się tym, że mieszkaniec głównie przejmuje się tylko swoim lokum. W zależności, czy jest to spółdzielnia mieszkaniowa czy wspólnota mieszkańców, kwestie związany z ewntualnymi naprawami i dbaniem o budynek i okalającą go okolice, nie leży w gestii jednego mieszkańca.

Jednak posiadanie mieszkania nie wiąże się z samymi zaletami. Jedną z wad może być np. niewystarczająca ilość miejsc parkingowych. Kupując mieszkanie, trzeba mieć na uwadze także, że dokoła znajdują się inni mieszkańcy, więc zasady współżycia społecznego muszą być każdorazowo stosowane. Z drugiej zaś strony: nigdy nie wiadomo kim okaże się sąsiad zza ściany, i czy przypadkiem nie będzie zbyt często – zbyt głośny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.