Mieszkania

Odbiór mieszkania – samodzielnie czy w obecności fachowca budowlanego?

Odbiór mieszkania to wielkie wydarzenie dla każdego nabywcy nieruchomości. Wątpliwości zazwyczaj budzą jednak kwestie techniczne, bowiem mało kto z nas jest ekspertem w tematach budowlanych. W takiej sytuacji możesz wykonać dokładny research w Internecie licząc na to, że ta wiedza Ci wystarczy, wynająć fachowca budowlanego który oceni stan techniczny nieruchomości lub po prostu zaufać deweloperowi. Każda z tych trzech opcji ma swoje wady i zalety, jeśli jednak poważnie myślisz o wynajęciu fachowca warto wiedzieć z czym to się wiąże. Czy jego obecność jest dozwolona? W czym może pomóc fachowa porada, a kiedy jest bezwartościowa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w przygotowanym przez nas artykule. 

Nowe mieszkania w Lublinie – co zmienia obecność inspektora?

Obecność fachowca podczas odbioru nowego mieszkania nie jest uwarunkowana żadnymi przepisami prawnymi w takim rozumieniu, że prawo ani tego nie zabrania, ani nie nakazuje. W praktyce wygląda to tak, że wielu nabywców stawia się na odbiór mieszkania w towarzystwie fachowca, którego zadaniem jest wyszukiwanie usterek oraz wywieranie presji na deweloperze w celu wynegocjowania dodatkowych korzyści dla przyszłego właściciela. 

Warto tu jednak od razu wyjaśnić, że skoro prawo nie nakazuje obecności inspektora przy odbiorze nowych mieszkań w Lublinie to jego opinia czy formalne oświadczenia nie mają żadnej mocy dowodowej, nawet jeśli ma uprawnienia rzeczoznawcy. Sytuacja zmienia się dopiero, gdy taki inspektor zostaje powołany przez sąd jako biegły w sprawie pomiędzy nabywcą a deweloperem. 

Odbiór nowego mieszkania w Lublinie – kiedy rzeczoznawca może pomóc? 

Obecność fachowca przy odbiorze mieszkania może być pomocna w dwóch sytuacjach. Pierwsza to opisana wyżej, kiedy nabywca wchodzi z deweloperem na drogę sądową, a rzeczoznawca zostaje powołany jako biegły. Druga sytuacja to taka, kiedy zależy Ci na jak najszybszym rozpoczęciu prac wykończeniowych, bowiem oko specjalisty potrafi od razu ocenić możliwości nieruchomości i wskazać, które prace będą w danej sytuacji problematyczne. 

Prawda jest taka, że na jak najszybszym wykryciu usterek powinno zależeć tak samo odbiorcy jak i deweloperowi, który nie będzie mógł oddać własności w przypadku uchybień. Odpowiedzialność za naprawianie potencjalnych usterek spoczywa na firmie budowlanej, dlatego deweloperzy nie martwią się koniecznością realizowania napraw na własną rękę. Konkluzja jest taka, że warto w tym zakresie współpracować z deweloperem aby jak najszybciej doprowadzić nieruchomość do stanu, w którym może zostać przekazana nowemu nabywcy. 

Jak uzyskać porozumienie pomiędzy nabywcą, a deweloperem? 

Jak wszyscy wiemy, spory sądowe potrafią ciągnąć się latami i generują często dodatkowe koszty. Ponadto często werdykt nie zadowala do końca żadnej ze stron. Jeżeli więc chcesz szybko i polubownie załatwić kwestię odbioru mieszkania warto wejść w dobre relacje z deweloperem i wspólnie szukać najlepszych rozwiązań. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.